Rwa kulszowa a hirudoterapia – czym objawia się rwa kulszowa i jak pijawki mogą pomóc w jej leczeniu?
Rwa kulszowa jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych, z którą zmaga się bardzo dużo ludzi na całym świecie. Osoby, których dotknęła ta choroba, dolegliwości z nią związane opisują jako najgorszy ból w życiu i porównują do uczucia porażenia prądem. Jedną z metod leczenia rwy kulszowej jest hirudoterapia. Jakie efekty niesie za sobą przystawianie pijawek w przypadku rwy kulszowej? Odpowiadamy!
Rwa kulszowa – co to za choroba?
Atak korzonków nerwowych – tak potocznie bywa określana rwa kulszowa. Jest to stan zapalny nerwu kulszowego, który powoduje ból i dyskomfort w okolicy lędźwiowej. Ból może rozciągać się od pleców, poprzez pośladki, biodra i tylne partie ud, aż do stóp, aż po udo i może być bardzo intensywny.
Powodem dolegliwości bólowych przy rwie kulszowej jest mechaniczny nacisk uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Zazwyczaj doprowadzają do niego zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępujące wraz z wiekiem.
Jakie objawy ma rwa kulszowa?
Objawy rwy kulszowej to silny, bolesny ból promieniujący od pleców w dół pośladków i kończyn dolnych. Ból może być nasilony przez dotyk, chodzenie lub długie siedzenie.
Oprócz dolegliwości bólowych dodatkowo mogą dodatkowo występować takie objawy jak:
- drętwienie lub mrowienie określonych partii kończyny dolnej,
- trudności w zakresie poruszania całą nogą lub samą stopą,
- problemy ze wstawaniem i normalnym funkcjonowaniem.
Rwa kulszowa – przyczyny
Rwa kulszowa to jeden z najczęstszych przyczyn bólu pleców. Może być spowodowana przez wiele czynników, w tym:
- złamanie w obrębie kręgosłupa,
- guz obwodowy uciskający na nerw,
- gruźlica kręgosłupa,
- guz w kanale kręgowym,
- złamanie kręgosłupa w przebiegu osteoporozy,
- obecność krwiaka uciskającego na nerw.
Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie rwy kulszowej
Rwa kulszowa jest bolesnym zapaleniem nerwu kulszowego, który przebiega od kręgosłupa do kończyn dolnych. Aby zdiagnozować rwę kulszową, lekarz może wykonać badanie fizykalne, w tym ocenić stan pacjenta, wypytać o objawy i przeprowadzić testy palpacyjne, aby określić, gdzie powstaje ból.
Lekarz może także wykonać testy czynnościowe, aby sprawdzić, czy pacjent może się poruszać i jak działają jego mięśnie.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby upewnić się, że pacjent nie cierpi na inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.
Ostatecznością jest operacja chirurgiczna. Jest jeszcze jedna metoda leczenia rwy kulszowej, a jest nią hirudoterapia.
Pijawki w leczeniu rwy kulszowej – efekty
Korzystną pomocą dla leków i rehabilitacji w przebiegu rwy kulszowej może być hirudoterapia. Wskazaniem do jej wdrożenia są zespoły bólowe kręgosłupa występujące okresowo, przy których nie ma wskazań do leczenia chirurgicznego. U pacjentów cierpiących na rwę kulszową pijawki przystawia się w okolicy lędźwi, wzdłuż linii nerwu w miejscach, gdzie dolegliwości są najsilniejsze. Za jednym razem przystawia się do skóry średnio po 6-8 sztuk pijawek.
Produkowane przez pijawki hirudozwiązki mają m.in. właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Już po pierwszej terapii natężenie bólu zmniejsza się, obrzęk znika, a pacjentowi łatwiej jest się podnosić, schylać i chodzić. Dla najlepszych rezultatów zabieg z udziałem pijawek trzeba jednak powtórzyć co najmniej kilkukrotnie.
Zasadność stosowania terapii pijawkowej (nie tylko przy rwie kulszowej, ale ogólnie) należy skonsultować z lekarzem w szczególności, gdy dodatkowo występują inne choroby. Gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań, warto poddać się leczeniu pijawkami, gdyż z pewnością nie zaszkodzi, a może przynieść oczekiwaną ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.