terapia uzaleznien
Lifestyle

Dobry ośrodek leczenia uzależnień? Czym powinien się charakteryzować? 

Uzależnienie to stan, z którego bardzo ciężko wyjść o własnych siłach. Nie ważne czy jest to uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu. Bez odpowiedniego wsparcia rodziny oraz psychoterapeutów pełne wyjście z nałogu wymaga ogromnej siły woli. Aby mieć łatwiej warto otaczać się ludźmi, którzy staną za nami w trudnych chwilach oraz wybrać odpowiedni ośrodek, w którym można liczyć na fachową pomoc. Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień? 

Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień nie jest proste, dlatego wybór dobrego ośrodka ma tak duże znaczenie. Należy pamiętać, że cały proces jest długotrwały, a jego efekt zależy od zaangażowania zarówno chorego, terapeuty, jak i rodziny. Tylko konsekwentna praca może przynieść zamierzone skutki. Wybierając dobry ośrodek, w którym odbędzie się leczenie należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: 

  • Metody leczenia
  • Liczba psychoterapeutów
  • Skuteczność leczenia
  • Wsparcie dla rodziny uzależnionego
  • Zespół 

Czym charakteryzuje się dobry ośrodek terapii uzależnień?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione punkty, dobry ośrodek leczenia uzależnień powinien spełniać pewne kryteria. Po pierwsze wykorzystywane w nim metody leczenia powinny być oparte o fachową i naukową wiedzę. Tylko wtedy mamy pewność, że przyniosą pozytywne efekty. Po drugie ośrodek powinien zapewniać odpowiednią ilość terapeutów. Zbyt mała liczba pracowników ogranicza możliwość skutecznej pomocy dla chorych. Warto również przeanalizować opinię osób, które skorzystały z usług, by poznać skuteczność leczenia w danym ośrodku. Dobry punkt terapii powinien również prowadzić wsparcie dla rodzin uzależnionego, gdyż oni też potrzebują fachowej pomocy. 

Jak powinien wyglądać program leczenia?

Najważniejszą kwestią w leczeniu uzależnienia od każdej substancji jest program odwykowy. To od niego zależy czy proces leczenie przebiegnie szybko i nie będzie skuteczny. Każdy program powinien zawierać zarówno spotkania grupowe, jak i indywidualne. Osoba chora powinna w jak największym stopniu poznać swój problem. Ważna jest również praca z własną sferą emocjonalną. Program leczenie również powinien być odpowiedni dopasowany to choroby uzależnionego. Inne powinno być podejście terapeutów do osób zmagających się z narkomanią, inne do alkoholików a jeszcze inne do uzależnionych od hazardu.  

Jaki ośrodek leczenia uzależnień wybrać?

Wybór ośrodka leczenia uzależnień może być trudny. W internecie znaleźć można wiele ofert z całej Polski. Wartym uwagi będzie na pewno Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów położony w malowniczym miejscu pomiędzy Lublinem a Nałęczowem. Miejsce to świadczy kompleksową pomoc w leczeniu alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od hazardu i wiele innych problemach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz skorzystać z całodobowej infolinii dostępnej na stronie ośrodka.

Dodaj komentarz