Aktualności

Ciechocinek – kuracjusz24.pl

Kod:

87-720

woj.:

kujawsko-pomorskie

Położenie Ciechocinka oraz jego warunki naturalne

Miasto Ciechocinek, pomimo niespełna dwunastu tysięcy mieszkańców, jest największym nizinnym uzdrowiskiem w Polsce. Malownicze położenie w centrum kraju – na lewym brzegu Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, 200 km od Warszawy, w sercu historycznych Kujaw, stanowi jeden z większych atutów uzdrowiska.

Ciechocinek jest kurortem o wyjątkowych walorach klimatycznych i leczniczych. O specyficznym charakterze klimatu uzdrowiska decydują w głównej mierze: stosunkowo nieduża amplituda wahań średniej rocznej temperatury przy względnie dużej liczbie dni słonecznych, pozbawionych opadów i niezbyt silne wiatry. Można go określić jako typowo nizinny, łagodny dla organizmu człowieka. Największy wpływ na klimat, obok położenia geograficznego, mają tężnie. W tradycyjnym procesie technologicznym wytwarzania soli, solanka, ściekająca kilkakrotnie po gałązkach tarniny na tężniach, powoduje wydzielanie się leczniczego aerozolu z cennymi pierwiastkami życia, sprawiając, że powietrze nabiera właściwości zbliżonych do aury nadmorskiej. Tak więc Ciechocinek posiada idealne warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym.

Naturalnym bogactwem uzdrowiska, będącym podstawą jego funkcjonowania, są obfite złoża wód solankowych, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają wybitne właściwości lecznicze. Wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, których wpływ na organizm człowieka wiąże się z działaniem czynnika chemicznego, termicznego i hydrostatycznego, a także do inhalacji i irygacji. Po odpowiednim przetworzeniu ta sama solanka butelkowana jest jako woda mineralna „Krystynka” i inne wody smakowe.

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek
Ciechocinek

Historia Ciechocinka i

Dzieje Ciechocinka związane są nierozłącznie z historią samych źródeł solankowych i sięgają bardzo odległych czasów. Najstarsze znane zapiski kronikarskie pochodzą z XIII wieku. W 1235 roku książę Konrad I Mazowiecki wystawił dokument, w którym przekazywał w wieczną dzierżawę Zakonowi Krzyżackiemu dwie warzelnie na terenie grodu Słońsk. Przełomową datą w dziejach Ciechocinka był rok 1836, kiedy to w miejscowym zajeździe zainstalowano 4 miedziane wanny wykorzystujące do leczenia naturalne zasoby wód solankowych. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który stał się zalążkiem uzdrowiska. Od tego czasu rośnie sława uzdrowiska, która przez kolejne lata wpływa na ukształtowanie, rozwój oraz jakość świadczonych usług przez obecne Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A.

Inne ważne daty w dziejach Ciechocinka to lata 1824-33 i 1859, kiedy to wybudowano trzy tężnie solankowe oraz rok 1830, w którym powstała warzelnia soli, tworząca wraz z kompleksem tężni unikatowy zakład produkujący sól na skalę przemysłową. Za głównego inicjatora tego przedsięwzięcia uznaje się ówczesnego dyrektora Wydziału Przemysłu i Kunsztów – Stanisława Staszica. Przy okazji prowadzonej działalności produkcyjnej odkryto lecznicze właściwości solanek oraz terapeutycznego działania tężni solankowych. Spowodowało to stopniową zmianę charakteru miejscowości z przemysłowej na uzdrowiskową, która zaczęła odgrywać rolę pierwszoplanową.

Z biegiem lat, dzięki uznanym walorom leczniczym i systematycznej rozbudowie infrastruktury uzdrowiskowej nastąpił wzrost rangi Ciechocinka. Utworzona w 1908r. osada Ciechocinek otrzymała w 1916r. prawa miejskie. Do II wojny światowej Ciechocinek był uzdrowiskiem czynnym tylko w okresie letnim (sezon trwał od maja do września). Od najwcześniejszych lat swego istnienia posiadał Ciechocinek status uzdrowiska państwowego jednak w części hotelowej do 1939r. zdecydowaną większość stanowiły wille i pensjonaty prywatne. Do dziś zresztą można zauważyć kilka typowych architektonicznie, zabytkowych pensjonatów z przełomu wieku.

Rok 1939 i wybuch drugiej wojny światowej przyniósł kolejne zmiany w funkcjonowaniu uzdrowiska, którego nazwa została zmieniona na Hermannsbad. Miasto pełniło funkcję szpitala wojskowego dla Niemców, a także uzdrowiska, ale wyłącznie dla obywateli niemieckich. Porównując miejscowe źródła solankowe ze ródłami na terenie Rzeszy, niemieccy specjaliści ocenili bardzo wysoko ich jakość.

Po wyzwoleniu w 21 stycznia 1945 roku przystąpiono szybko do reaktywowania uzdrowiska. Na szczęście wojna nie dokonała wielkiego spustoszenia, ocalały najważniejsze dla prowadzenia działalności leczniczej obiekty. W 1954 roku Dyrekcja Państwowego Uzdrowiska zmieniła nazwę na Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Ciechocinek”. Nazwa ta funkcjonowała do końca 1998 roku, kiedy w wyniku działań związanych z komercjalizacją firmy zmieniono nazwę na Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A.