Aktualności

Barania Góra

Chciałbym Wam opowiedzieć o fajowej trasie pieszej z Wisły Czarne na Baranią Górę.

Trasę tą udało mi się pokonać na przestrzeni ostatnich dwóch lat dwukrotnie w 2010 i 2011 roku.

Wędrówkę za każdym razem rozpoczynałem w Wiśle Czarne ( tam miałem kwaterę).

Już po kilkunastu minutach wędrówki (2011 rok) chwyciłem za aparat i ………. słabe bo słabe ale wyszły zdjątka sarniej rodziny. W Wiśle czarne obowiązkowy zakup słodyczy i picia i już widać na słupie niebieskie kółko w białej otoczce co oznacza początek szlaku niebieskiego na Babią Górę. Początkowo droga prowadzi asfaltem wzdłuż Białej Wisełki. Przy Kaskadach Rodła skręt w prawo i już znajdujemy się na „normalnym” szlaku, czyli ostro w górę. Ścieżka jest miejscami dość stroma. Ciutek potu tam zostawiłem. A potem już tylko wyżej i wyżej. Po drodze zlokalizowane są dwa miejsca w których można usiąść i odpocząć i się nieco posilić. Załączone zdjęcia nie oddają w pełni tej trasy, jest ich po prostu za mało. A potem już na samym wierchu szok. Zamiast drzew resztki korzeni ( ok. 2000 roku przeszła zaraza, która spowodowała iż niegdyś piękne połacie lasów stały się wyrąbiskami).


Na samym szczycie mnóstwo ludzi i stalowa wieża widokowa. Dłuższy odpoczynek i biegusiem w dół nas kawę do schroniska na Prztysłopie. Ceny umiarkowane można wytrzymać a i posiedzieć jest gdzie. Potem ……. Ale o tym gdzie indziej i w dół. Za chwilkę dochodzimy do kolejnej asfaltowej drogi i już prawie koniec trasy. Teraz tylko ok. 30 minut do zapory i koniec kolejnego dnia.

Kilka danych:

Barania Góra (1220 m n.p.m.) – kopulasty szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.

Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła.

Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny. Występują wychodnie gruboławicowego piaskowca istebniańskiego.

Rezerwat przyrody “Barania Góra” o powierzchni 386 ha obejmuje szczytowe partie góry wraz z obszarem źródliskowym Wisły. Ponadto ochronie w ramach rezerwatu przyrody “Wisła” podlegają cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki (ochrona pstrąga potokowego). Ciekawa flora: z bardzo rzadkich w Polsce roślin występuje tutaj tocja karpacka i tojad morawski a także wierzbownica zwieszona (częsta w Sudetach, rzadka w Karpatach).

Barania Góra oraz okoliczne szczyty to dobry punkt widokowy – na szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Panorama obejmuje m.in.: Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały. Infrastruktura turystyczna Baraniej Góry:

szlaki piesze:

    • Ze schroniska na Przysłopie – 1 h, z powrotem 45 min,

    • z Kamesznicy – 3 h, z powrotem 2:45 h,

    • z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę – 3 h, z powrotem 2:45 h,

    • z Węgierskiej Górki – 4:30 h, z powrotem 3:45 h,

    • ze Skrzycznego – 3:30 h, z powrotem 3:30 h,

    • z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki – 2:30 h, z powrotem 2 h,

    • ze Zwardonia – 6 h (szlak niebieski do schroniska, później czerwony),

    • z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki 2:30 h, z powrotem 2 h (szlak czarny do schroniska, później czerwony).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Barania_G%C3%B3ra