Żegiestowskie wody mineralne – Uzdrowisko Żegiestów – kuracjusz24.pl
Założenie i późniejsze dzieje Uzdrowiska Żegiestów Zdrój są nierozerwalnie związane z istnieniem na tych terenach wód mineralnych. Wprawdzie złoża wody w Żegiestowie nie są niczym niezwykłym, gdyż występują one praktycznie w całej Dolinie Popradu, lecz w powiązaniu z niezwykłym położeniem Żegiestowa, bliskością rzeki i urokliwym krajobrazom uczyniły z naszej miejscowości niegdyś bardzo nobliwe uzdrowisko.
Miejmy nadzieję, że wkrótce te czasy powrócą. Nasze wody to szczawy. Nasycone naturalnym wolnym dwutlenkiem węgla. Dzięki kwasowemu odczynowi, przyspieszającemu rozpuszczanie się w nich zawartych w skałach związków chemicznych, bogate w cenne pierwiastki, takie jak magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane, przede wszystkim do picia i inhalacji, rzadziej do kąpieli, w chorobach układu trawienia, moczowego, oddechowego, krążenia, przemiany materii, nerwicach, stanach osłabienia.Występują głównie w Karpatach i Sudetach. Wszystkie żegiestowskie wody są pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz posiadają wskazanie prewencyjne przy eliminowanie czynników ryzyka miażdżycy, zatruć metalami ciężkimi, nerwic, osteoporozy i stymulowaniu wzrostu odporności organizmu.
Stosuje się je w kuracji pitnej oraz w wielu odmianach kąpieli mineralnych.
W tej chwili na terenie Żegiestowa są cztery teoretycznie czynne odwierty leczniczej wody mineralnej. Dwie z tych wód są normalnie eksploatowane.
Prowizoryczne ujęcie wody Anna (fot. Greg Marsden)
1. Anna Nazwa wody jest na cześć żony Ignacego Medweckiejo, założyciela i pierwszego właściciela zdrojowiska (zobacz historię Zdroju). Źródło bije za Domem Zdrojowym w pobliżu Pijalni Głównej. Wodę można za darmo pobrać na placu przed Domem Zdrojowym gdzie cały czas sączy się z tymczasowego kranu. Można ją pić w umiarkowanych ilościach. Traci swoje własności po kilku godzinach i wytrąca się z niej żelazisty osad. Anna to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista. Stopień zmineralizowania 0.25%.
2. Andrzej
Nieeksploatowane ujęcie w Żegiestowie Zdroju. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowa, żelazista. Stopień zmineralizowania 1.01%.
3. Żegiestów II
Nieeksploatowane ujęcie w Żegiestowie Zdroju. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowa, bromowa. Stopień zmineralizowania 1.3%.
4. Zofia II
Ujęcie znajduje się na terenie sanatorium Wiktor na Łopacie Polskiej i dostępne jest dla kuracjuszy sanatorium. Zakład oferuje m.in. zabiegi kąpielowe w tej wodzie. Szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa. Stopień zmineralizowania 0.35%.
Źródło: http://www.zegiestow.pl
443 wizyt(y)