Aktualności

Zamek w Łańcucie

 Gorący dzień. Niebieskie, bezchmurne niebo. Lekki chłodzący wiatr. Idealny dzień na zwiedzanie i spacer… Dzisiaj wybrałam się do przepięknego zamku w Łańcucie i o nim napiszę parę słów

Zamek w Łańcucie, Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, chętnie odwiedzany przez tysiące turystów. Zamek jest znany ze znakomitych wnętrz mieszkalnych, w których można podziwiać bogatą kolekcję dzieł sztuki, broni oraz rękodzieł artystycznych. Po wejściu do zamku znajdujemy się w ciemnej Wielkiej Sieni zwanej Hollem lub Bramą i z tego miejsca zaczyna się zwiedzanie zamku, który składa się z parteru oraz dwóch pięter. Niestety drugie piętro nie jest udostępnione dla turystów, tak jak i biblioteka. Parter i pierwsze piętro prezentują się znakomicie. Mnie urzekły swoim wystrojem Apartamenty Damskie, Męskie oraz Salon Narożny.
wirtualne zwiedzanie zamku: http://www.zamek-lancut.pl/pl/ZamekDzisiaj/Edukacja

Zamek w Łańcucie Historia

W 1608 roku, oddziały służące pod dowództwem Łukasza Opalińskiego wmaszerowały do zamku w Łańcucie, kładąc kres niesubordynacji Stanisław Stadnickiego, zwanego “Diabłem Łańcuckim” z powodu swojego awanturniczego trybu życia oraz walki z królem, sejmem, Kościołem, własną rodziną oraz sąsiadami. W 1629 roku, długo po śmierci Stadnickiego, zadłużone dobra łańcuckie odkupił Stanisław Lubomirski. W latach 1629-41 zamek stał się piękną, wczesno-barkową rezydencją typu palazzo in fortezza. Zamek otoczono potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, co uchroniło go przed zdobyciem przez Szwedów w i Węgrów. W 1745, marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, został właścicielem zamku. Po jego śmierci, pełne władanie nad zamkiem uzyskała jego żona Izabela Lubomirska z Czartoryskich, która po 1783 przekształciła fortecę w park. Po jej śmierci w roku 1816, cała rezydencja przeszła w ręce jej wnuków Alfreda i Artura Potockich. W ich posiadaniu Łańcut pozostaje do 1816 roku. Po podziale majątku Alfred ustanowił ordynację, w której rządy do 1944 roku sprawowali Potoccy.

Zamek w Łańcucie Park

Zamku otoczony jest parkiem o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. Jego dzisiejszy kształt w znacznym stopniu powstał pod koniec XVIII i na początku XIX wieku kiedy to księżna marszałkowa Izabela Lubomirska dbała o powiększanie i udoskonalenie zamkowych ogrodów, Oranżerii oraz parku. Kolejne zmiany nastąpiły pod koniec XIX wieku, za czasów Romana i Elżbiety Potockich. Park liczy 36 ha i dzieli się na: park wewnętrzny w obrębie fosy i park zewnętrzny poza fosą na wschód od zamku. W skład parku wewnętrznego wchodzą Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy.
wirtualny spacer po parku: http://www.zamek-lancut.pl/pl/ZamekDzisiaj/Park

Zamek w Łańcucie Stajnie i wozownia

Jest to miejsce, które każdemu się spodoba. Zbudowano je na przełomie XIX i XX wieku i otoczono specjalnie założonym „przystajennym parkiem”. Stajnie składają się z oryginalnej części dla koni wierzchowych oraz Szorownii Galowej i Holu, w których to znajdują się pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Można wyróżnić dwie kolekcje pojazdów konnych: historyczną, po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów, i muzealną, gromadzoną po II wojnie, w skład której wchodzi 80 pojazdów. Wozownia posiada ogromną Halę Zaprzęgową, Żółtą i Czarną Wozownie oraz położoną na osi Szorownię. Na ścianach Hali widnieje kolekcja trofeów egzotycznych przywiezionych w 1924 z safari roku przez ostatniego właściciela oraz kilka trofeów europejskich.
http://www.zamek-lancut.pl/pl/ZamekDzisiaj/StajnieIWozownia

Zamek w Łańcucie Storczykarnia

Storczykarnia w Łańcucie wchodzi w skład zespołu Szklarni, który powstał w XX w. Hodowlę storczyków kontynuował PGR do lat 80. Następnie Storczykarnię włączono do zespołu parkowego Muzeum-Zamku w Łańcucie, jednakże przez wiele lat upadała. Odbudowaną Storczykarnię udostępniono zwiedzającym dopiero 28 czerwca 2008 r. Składa się ona z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarni letniej. W szklarni wystawowej można spotkać wiele rodzajów i gatunków storczyków. Trafiają tam rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia.

Zapraszam do zwiedzania. Całość tworzy magiczne miejsce
Link do strony internetowej zamku: http://www.zamek-lancut.pl/pl/

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie