Aktualności

Witamina B3 pomoże zwalczać grzybice – kuracjusz24.pl

Sanatoria z profilem: dermatologiczny

Witamina B3 może potencjalnie znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji grzybiczych – wynika z badań naukowców z Kanady, o których informuje czasopismo „Nature Medicine”.

Drożdżaki z gatunku Candida albicans wchodzą w skład naturalnej flory przewodu pokarmowego co drugiej osoby. Jednak przy obniżonej odporności – u chorych na AIDS, pacjentów po przeszczepach narządów czy poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów – drożdżaki stanowią ogromny problem, gdyż powodują infekcje błon śluzowych oraz infekcje ogólnoustrojowe.

Choć obecnie dostępne są różne metody leczenia tych zakażeń, ich skuteczność ogranicza w dużym stopniu pojawienie się opornych na leki szczepów C. albicans.

Witamina B3 pomoże zwalczać grzybice

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu wykazali w swoich najnowszych doświadczeniach, że witamina B3 (nazywana też witaminą PP lub niacyną) blokuje enzym o nazwie deacetylaza Hst3p niezbędny C. albicans do prawidłowego wzrostu i dlatego może znaleźć zastosowanie w leczeniu wywołanych nimi zakażeń.

Deacetylaza Hst3p bierze udział w modyfikacjach białek z grupy histonów (a dokładnie histonów H3), które odpowiadają za prawidłowe upakowanie długiej cząsteczki DNA w jądrze komórkowym.

Okazało się, że zahamowanie aktywności tego enzymu u C. albicans – przy pomocy witaminy B3, bądź przez czasowe zablokowanie kodującego go genu – zmniejszało zdolność drożdżaków do wywoływania infekcji u myszy.

Komórki drożdżaków traciły witalność, dochodziło u nich do degradacji histonów, zaburzeń w strukturze DNA i nieprawidłowego wzrostu.

Co ważne, witamina B3 była skuteczna w zwalczaniu szerokiego spektrum szczepów C. albicans, również tych opornych na inne leki.

Poza tym hamowała wzrost innych patogennych gatunków z rodzaju Candida, jak również należącego do workowców grzyba Aspergillus fumigatus (kropidlak), który u ludzi wywołuje grzybicę skóry płuc i może nasilać ataki astmy oskrzelowej.

„Istnieje pilna potrzeba rozwijania nowych metod zwalczania zakażeń C. albicans, ponieważ są one jedną z wiodących przyczyn infekcji wewnątrzszpitalnych i towarzyszy im duża śmiertelność” – komentuje biorący udział w badaniach prof. Martine Raymond.

Jak ocenia specjalista, wyniki pracy jego zespołu mogą stanowić pierwszy krok na drodze do opracowania nowych metod leczenia infekcji drożdżakowych bez ryzyka silnych działań niepożądanych u pacjentów.Pod nazwą witamina B3 kryją się w zasadzie dwa związki – kwas nikotynowy oraz amid kwasu nikotynowego. Bierze ona udział w regulacji metabolizmu, w postawaniu czerwonych krwinek, reguluje poziom cholesterolu we krwi, neutralizuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków w organizmie.

Jej głównym źródłem w diecie są wątróbka, drób, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, sery, drożdże piwne.

Źródło: (PAP)

1 808 wizyt(y)

sr-fb-share-2773914 sr-print-5088505sr-pdf-8088021sr-email-1787706