Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój – Uzdrowiska w Polsce – kuracjusz24.pl
Przerzeczyn-Zdrój (niem. Bad Dirsdorf) – wieś uzdrowiskowa w południowo-zachodniej Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój profil leczenia:
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- choroby reumatologiczne,
- choroby neurologiczne.
Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój walory:
Obecnie najmniejsze działające uzdrowisko w Polsce – posiada 4 obiekty sanatoryjne ze 170 miejscami łóżkowymi oraz niewielki park zdrojowy z klubokawiarnią i biblioteką dla kuracjuszy.
Na obszarze uzdrowiska znajdują się 3 źródła wody leczniczej, które mogą być wykorzystywane do leczenia. Należą do nich ujęcia:
- Odwiert nr II – woda swoista (słabo zmineralizowana) 0,043%, radonowa, która zawiera siarkowodór, zasoby eksploatacyjne – 2,27 m³/h,
- Odwiert nr VIII – woda swoista (słabo zmineralizowana) 0,055%, radonowa, aktualnie nie eksploatowany, zasoby eksploatacyjne – 2,4 m³/h,
- Odwiert nr IX – woda swoista (słabo zmineralizowana) 0,048%, radonowa, zasoby eksploatacyjne 3,0 m³/h.
Właściwości lecznicze klimatu Przerzeczyna-Zdroju zostały potwierdzone w 2009 r. przez IGiPZ im. Stanisława Leszczyckiego PAN.
Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój historia:
Pierwsza wzmianka o Przerzeczynie pochodzi z 1264 – ówczesna nazwa miejscowości brzmała Przyrzyce, co świadczy o słowiańskiej etymologii. W okresie kolonizacji niemieckiej zaczęto używać nazwy Bad Dirsdorf (do końca XIX Diersdorf), stosowanej do 1945. W 1802 we wsi odkryto dwa cenne źródła mineralne (siarczkowe i żelaziste), co spowodowało rozwój uzdrowiska.
W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Przerzeczyn Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Dirsdorf. Nazwa z dywizem Przerzeczyn-Zdrój została zatwierdzona urzędowo przez MSWiA.
Uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój atrakcje turystyczne:
ul. Zdrojowa 32 58-230 Przerzeczyn Zdrój dolnośląskie |
kuracjusz24.pl 1 779 wizyt(y)