Aktualności

Tężnie solankowe Inowrocław – Uzdrowisko Inowrocław – Kuracjusz24.pl

Inowrocławska tężnia solankowa ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzy 9 metrów wysokości i 300 metrów długości. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego.

Działanie tężni wygląda następująco: solanka jest pompowana na najwyższy poziom konstrukcji, po czym swobodnie spływa w dół po gałązkach tarniny ulegając rozpyleniu i odparowaniu. Wokół powstaje aerozol, odznaczający się szczególnymi właściwościami leczniczymi głównie dla górnych dróg oddechowych, który służy profilaktycznie i także wspomaga leczenie wielu schorzeń.

Walory lecznicze Inhalatorium – Tężni są dobrze zbadane, służą zarówno ludziom chorym na choroby układu oddechowego, stanu ogólnego wyczerpania i nerwicy wegetatywnej, nadciśnieniu tętniczym, jak i profilaktycznie u ludzi zdrowych wzrasta odporność, dając częściowe zabezpieczenie przed zachorowaniem.

U chorych z nadciśnieniem tętniczym obniża objawy. Pod kontrolą lekarską z Inhalatorium mogą korzystać pacjenci z niedociśnieniem tętniczym pod warunkiem, że nie przebywają w bezpośredniej bliskości tężni, a w miejscach zacienionych (nie w pełnym słońcu).

Promieniowanie pary aerozolu jest najbardziej natężone z wiatrem, zasięg aerozolu ma maksymalny zasięg 300 m. Przebywanie w odległości minimalnej od tężni (około 30 m) nie powinno trwać dłużej niż 15-30 minut. W dalszej odległości można przebywać dłużej. Można siedzieć lub spacerować, odwiedzać tężnie w celach leczniczych co najmniej dwa razy dziennie. Przebywanie w pełnym nasłonecznieniu w bezpośredniej bliskości nie jest wskazane.

Jeżeli w czasie przebywania na tężni, odczujemy bóle głowy, należy się skontaktować ze swoim lekarzem. Każdy przebywający na tężniach w razie wątpliwości otrzyma pełną informację i ordynację przebywania od swojego lekarza. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Jeżeli nie zauważymy żadnych objawów ubocznych, możemy przebywać na terenie tężni według wyżej podanych zasad. W każdym wypadku korzystanie z dobrodziejstw leczniczych unikalnego Inowrocławskiego Inhalatorium jest wskazane i pożyteczne.

Przypuszcza się, że mikroklimat tężni inowrocławskiej może przyczynić się do pozyskania wielu innych efektów leczniczych korzystnie wpływających na choroby tarczycy, schorzenia alergiczne skóry itp.

Tężnie solankowe Inowrocław

Taras widokowy czynny w okresie letnim: 9.00 – 19.00