Kamica żółciowa – ośrodki, sanatoria, szpitale – kuracjusz24.pl
Sanatoria z profilem: z kamicą żółciowa
Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) jest choroba która polega na powstawaniu kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych. Przyczyna ich powstawania są zaburzenia odpływu składu żółci lub/i infekcja. Proces ich powstawania jest bez objawowy.
Kamica żółciowa objawy
Gdy kamień zamknie przewód żółciowy wspólny i pęcherzykowy dochodzi do nieprawidłowości w transporcie żółci koniecznej do trawienia, co natomiast powoduje nagły ból w prawej okolicy podżebrowej jamy brzusznej promieniujący do prawej łopatki, nawracające objawy niestrawności, nasilone nudności i wymioty.
Kamica żółciowa leczenie
Leczenie kamicy żółciowej polega przede wszystkim na przestrzeganiu odpowiedniej diety (opis poniżej), leczeniu farmakologicznym (poza lekami rozkurczowymi i przeciw bólowymi również próba rozpuszczenia kamienia), leczeniu operacyjnym (usunięcie pęcherzyka wraz z kamieniami żółciowymi) leczeniu endoskopowym.
Kamica żółciowa alternatywne sposoby leczenia
- w przypadku kamieni cholesterolowych u osób niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego, próba rozpuszczenia kamieni z użyciem kwasu ursodeoksycholowego lub kwasu chenodeoksycholowego (czas leczenia 12-24 miesięcy, skuteczność 50-70%)
- litotrypsja, w przypadku zachowanej funkcji pęcherzyka żółciowego i gdy kamień nie przekracza średnicy 3 cm
- przezskórne podanie MTBE, który ma właściwości rozpuszczające kamienie żółciowe
Kamica żółciowa powikłania
- kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego z perforacją pęcherzyka i żółciowym zapaleniem otrzewnej, ropień lub wodniak pęcherzyka żółciowego
- kamicze zapalenie dróg żółciowych, cholangitis calculosa
- odleżyny powodujące powstawanie przetok
- żółtaczka mechaniczna (w kamicy przewodowej)
- ostre zapalenie trzustki
- krwawienie (hemobilia)
- przetoka pęcherzykowo-jelitowa
- zwiększone ryzyko rozwoju raka pęcherzyka żółciowego
Kamica żółciowa dieta
Dieta w kamicy żółciowej polega głównie na unikaniu potraw tłustych i mocno wysmażonych, z owoców śliwek, agrestu, porzeczek, jabłek i gruszek ze skórą. Z przypraw natomiast należy unikać ostrej musztardy, pieprzu, papryki.
903 wizyt(y)