Opieka nad osobami starszymi – Kuracjusz 24.pl
Jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia jest poprawa funkcjonowania systemu w zakresie opieki nad seniorami. Podstawowe cele to:
- upowszechnienie i poprawa dostępności opieki zdrowotnej oraz poprawa jakości opieki poprzez zastosowanie standardów fachowej wiedzy gerontologicznej i geriatrycznej;
- finansowanie świadczeń zdrowotnych i infrastruktury opieki zdrowotnej dla osób w podeszłym wieku adekwatne do ich potrzeb.
Jednym z efektów prac na rzecz poprawy opieki geriatrycznej jest procedura medyczna Całościowa ocena geriatryczna (COG), która została wprowadzona do opieki szpitalnej 1 stycznia 2012 r.
Całościowa ocena geriatryczna to fundamentalna zasada postępowania w geriatrii. Stanowi ona interdyscyplinarny proces wielowymiarowej i standaryzowanej oceny poziomu funkcji życiowych, niezbędny do planowania leczenia i opieki. COG pozwala porządkować proces diagnozowania i kwalifikowania do określonych procedur medycznych i świadczeń, a tym samym umożliwia właściwe dostosowanie leczenia i opieki do stanu pacjenta w wieku podeszłym.
Wykazano, że stosowanie tego typu oceny:
- zwiększa precyzję diagnozy;
- prowadzi do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej pacjentów;
- zmniejsza umieralność pacjentów;
- zmniejsza liczbę przyjmowanych leków;
- zmniejsza liczbę zbytecznych świadczeń – w tym głównie liczbę hospitalizacji i przyjęć do stacjonarnych placówek opiekuńczych;
- zmniejsza koszty opieki zdrowotnej;
- poprawia jakość życia osób starszych bez ponoszenia większych kosztów opieki.
Ocena geriatryczna stosowana przy przyjęciu do szpitala ma znaczenie prognostyczne, ponieważ pozwala przewidzieć czas pobytu w placówce, konieczność umieszczenia w instytucjach opiekuńczych oraz zgon pacjenta.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2009 r. w sprawie uznania dziedzin medycyny za priorytetowe (Dz.U. z 2012 r., poz. 1489) geriatria została uznana za priorytetową dziedzinę medycyny.
Żdródło: http://www.mz.gov.pl/
637 wizyt(y)