Sok z Aronii Autor Jakub Babicki
Owoce z aronii są bogatym źródłem pektyn (0,6-0,75%), cukrów (do 10,8%), kwasów organicznych (0,7-1,3%). Około 100 ml soku zawiera 12 mg żelaza i 0,0064 mg jodu. W soku znajdziemy również mangan, molibden i miedź. Bioflawonoidy zawarte w owocach wykazują działanie przeciwwysiękowe i ochronne na naczynia krwionośne. Poza tym owoce są pokaźnym źródłem antocyjanów i flawonoidów (1200-5000 mg%), kwasu chlorogenowego, neochlorogenowego i kwasu kawowego. Kwasy te działają ochronnie na wątrobę, nerki i trzustkę, a także wywierają silny wpływ żółciopędny i antybakteryjny. Szczególnie ciekawe są właściwości hamujące rozwój bakterii opornych na antybiotyki.
Substancje aktywne zawarte w soku aroniowym przyspieszają regenerację komórek wątrobowych. Antocyjany i flawonoidy aroniowe poprawiają krążenie krwi w mózgu oraz krążenie oczne, wieńcowe i kończynowe. Na uwagę zasługuje również aktywność antyagregacyjna, czyli osłabianie zdolności trombocytów do tworzenia skrzeplin. Ponadto uszczelniają i wzmacniają nabłonki oraz śródbłonki naczyń krwionośnych. Są w stanie wyciszyć lub złagodzić wiele objawów alergii i różnych chorób autoimmunologicznych. Pektyny aroniowe działają jako prebiotyk i chronią nabłonek jelitowy oraz żołądkowy. Dobrej jakości sok z aronii obniża ciśnienie krwi, a także działa przeciwmiażdżycowo, moczopędnie i ogólnie odtruwająco na organizm. Poza tym obniża poziom lipidów i cholesterolu we krwi oraz pobudza procesy krwiotwórcze.
Wskazania: osłabienie organizmu, miażdżyca, anemia, zaburzenia krążenia kończynowego i mózgowego, zaburzenia pamięci i funkcji kognitywnych, alergie, przeziębienie i grypa, zakażenia bakteryjne, zaburzenia trawienia, nadciśnienie, otyłość i początki zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych, angiopatia, zapalenia naczyniówki, tęczówki i siatkówki.
719 wizyt(y)