Aktualności

Światłolecznictwo Fototerapia – zabiegi w sanatorium – kuracjusz24.pl

Sanatoria z zabiegiem: Światłolecznictwo

Fototerapia (światłoterapia), czyli światłolecznictwo, helioterapia to nazwa określająca różne działania mające u podstawy leczenie światłem.

W fototerapii wykorzystuje się naturalne źródła światła (helioterapia) oraz źródła sztuczne (aktynoterapia), wśród których źródłem światła podczerwonego są lampy sollux, natomiast ultrafioletu – lampy kwarcowe.

Światłolecznictwo jest pojęciem w pewnym stopniu umownym, gdyż ten rodzaj terapii wykorzystuje na potrzeby leczenia nie tylko promieniowanie odbierane przez narząd wzroku człowieka, ale także szczególnie istotne pod względem medycznym zakresy widma niewidzialne dla ludzkiego oka (promieniowanie podczerwone i nadfioletowe).

Światłolecznictwo znajduje zastosowanie zarówno w profilaktyce jak i we wspieraniu procesów leczniczych. Leczeniu podlegają nie bezpośrednio choroby i zranienia; to raczej własne procesy regeneracyjne ciała zostają uaktywnione dzięki światłu. W ten sposób wspomaga się organizm, by wykorzystał siły kuracji spontanicznej i odbudował swoją równowagę. Terapia świetlna jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia.

W zależności od wskazania i celu leczenia można prowadzić leczenie systemiczne lub miejscowe.

W leczeniu systemicznym działaniu podlega powierzchnia skóry, według możliwości włączając twarz i oczy.

Stymulacja następuje przez skórę jak i przez mózg i układ wegetatywny.

Leczenia miejscowe to leczenie dolegliwości lokalnych (np. świeże rany) lub problemów natury kosmetycznej (np. cellulitis). Również tutaj stymulacja następuje przez skórę. W większości działań lokalnych trafne będzie użycie filtra polaryzacyjnego.

Obie formy leczenia mogą się z powodzeniem uzupełniać. Między kolejnymi działaniami leczniczymi ciało i tkanki powinny jednak mieć wystarczająco dużo czasu by nastawić się na wprowadzoną stymulację. Procesy fizjologiczne są z zasady procesami długimi, które przebiegają dniami lub nawet tygodniami. Również skutki mogą ujawniać się z opóźnieniem.

Światłolecznictwo

Wskazania:

● stymulacja ukrwienia i czerwonych ciałek krwi, ● uśmierzanie ataków migreny, ● leczenie depresji, nerwowości i zaburzeń snu, ● leczenie w chorobach żołądka i jelit, ● pomoc w gojeniu ran, ● leczenie zapaleń, ● leczenie bólu, również natury chronicznej,

● łagodzenie problemów skórnych.

Przeciwwskazania:

● nadczynność i niedoczynność tarczycy, ● nie ustabilizowana cukrzyca, ● arytmia, ● stany ostrej niewydolności krążenia, ● ciężkie zakażenia wirusowe i grzybice, ● wysoka gorączka, ● nadwrażliwość na światło, ● przyjmowanie leków światło uczulających,

● choroby umysłowe.

Jak się przygotować do zabiegów światłoleczniczych?

Na każdy zabieg z zakresu światłolecznictwa pacjent powinien zgłosić się w zmienionym obuwiu oraz w luźnym stroju pozwalającym odsłonić okolicę, na której będzie wykonywany zabieg.

1 765 wizyt(y)

sr-fb-share-8753153 sr-print-3449277sr-pdf-7864545sr-email-6883490