Aktualności

Hydroterapia – kuracjusz24.pl

Sanatoria z zabiegiem: Hydroterapia i balneoterapia hydromasaz-7639693

Hydroterapia, dział fizjoterapii, inaczej wodolecznictwo, akwaterapia metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej.

Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. O uzdrawiających właściwościach wody wiedziano już w Starożytności. Pierwsze wzmianki na temat zastosowania wody jako środka leczniczego powstały około 1500 lat przed Chrystusem. W Babilonie używano wody do leczenia chorób wewnętrznych, w Starożytnym Egipcie uważano, że kąpiel w Nilu przywraca płodność, Żydzi wierzyli, że siedmiokrotne zanurzenie w Jordanie chroniło przed zarażeniem trądem, Hipokrates zwany „Ojcem Medycyny” pisał o zastosowaniu wody jako środka leczniczego w wielu dolegliwościach. W Rzymie budowano łaźnie, w których mieściło się jednorazowo około 6000 osób. Sama nazwa Jacuzzi wzięła się od nazwiska braci Jacuzzi, którzy jako pierwsi w latach 60-tych zastosowali w domowej wannie pompę wodną napędzaną elektrycznie. Cechą hydromasażu wodnego jest to, że czynnikiem masującym jest sama woda sprężona w strumieniu za pomocą pompy. Klasyczny hydromasaż wodny składa się z minimum 4-6 dysz umieszczonych na ściankach bocznych wanny. Terapia hydromasażem jacuzzi ma dobroczynny wpływ na leczenie:

  • nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego, niektórych zmianach zwyrodnieniowych naczyń krwionośnych obwodowych – niedokrwienia kończyn dolnych, chromania przestankowego (objawy jakie charakteryzują te schorzenia ulegają złagodzeniu, bądź też całkowicie ustępują, ciśnienie tętnicze zmienia się i zbliża do normalnych wielkości fizjologicznych)
  • zaburzenia ukrwienia – udowodniono polepszenie ukrwienia o 115%
  • chorób reumatycznych, w przypadku których zaobserwowano poprawę stanu stawów (zmniejszenie bólu i obrzęków, poprawa własności ruchowych i możliwości funkcjonalnych stawów)
  • chorób układu oddechowego (w ich przypadku uzyskuje się wrażenie złagodzenia objawów dotyczących dróg oddechowych i objawów ogólnych z tym związanych jak bezsenność, brak apetytu, brak sił, melancholia, oziębłość seksualna itp.)
  • schorzeń narządów ruchu, takich jak: podagra, gościec, artretyzm, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalenia stawów, zwyrodnienia, rehabilitacja po złamaniach, zwichnięciach i nadwerężania mięśni, kontuzjach sportowych, astenii nerwowo mięśniowej, przetrenowaniu (stwierdzono, że hydromasaż z dodatkiem ozonu pobudza mechanizmy adaptacyjne i uruchamia rezerwy czynnościowe organizmu)
  • zaburzenia przemiany materii, głównie tłuszczów, białek i cukrzycy (głównych przyczyn otyłości, dny), zaburzeń perystaltyki jelit, wzdęć
  • chorób skóry bardzo dobre efekty uzyskiwano w zwalczeniu i zapobieganiu cellulitowi i lokalnej lipodystrofii (poduszeczkom tłuszczowym), rozstępom, obrzękom pooperacyjnym, nadpotliwości stóp, niekorzystnym zjawiskom estetycznym i przypadłościom pojawiającym się po przekwitaniu, ciąży, po porodzie lub intensywnych terapiach odchudzających
  • wszelkiego rodzaju nerwic, przygasającej potencji seksualnej, nadpobudliwości, bezsenności
  • przewlekłych chorobach kobiecych i stanów depresyjnych właściwych dla klimakterium bolesnych, nieregularnych menstruacji
  • mózgowego porażenia dziecięcego i niedowładu w przebiegu przepukliny oponowo-rdzeniowej – równoważący wpływ na układ neurowegetatywny poprzez symulacją naturalnej aktywności organizmu

Pacjent przed zabiegiem bierze prysznic, następnie ubiera się w stój kąpielowy.

Źródło: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

3 556 wizyt(y)

sr-fb-share-9739978 sr-print-8276003sr-pdf-2252485sr-email-3351037