Aktualności

Miłomłyn – kuracjusz24.pl

Miłomłyn (niem. Liebemühl, prus. Līwasmalūns) miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone nad Kanałem Elbląskim.

Lasy i wody w połączeniu z ciekawą historią i zabytkami to główny atut naszej gminy. Miłomłyn to wiele niezmiernie interesujących i ciekawych zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują Kościół pw. Św. Bartłomieja w Miłomłynie oraz wieża dzwonnicza pamiętająca czasy krzyżackie. Zabytki architektoniczne Miłomłyna świadczą o dawnej świetności miasteczka, które zostało założone na początku XIV w. jako osada nad rzeką Liwą. Potem wybudowano tu zamek krzyżacki i kościół, które nie zachowały się jednak do naszych czasów. Na terenie gminy cenne pod względem historycznym są dawne cmentarze ewangelickie z XIX w. oraz stanowiska archeologiczne. Na uwagę zwraca tradycyjna zabudowa okolicznych wsi, w tym zwłaszcza historyczna zabudowa Liwy. Wartym odwiedzenia jest zespół pałacowo-parkowy w Karnitach, położony 10 km na zachód od Miłomłyna. Neogotycki pałac w Karnitach to jedna z najpiękniejszych budowli z czasów romantyzmu na terenie Warmii i Mazur. Położony nad jeziorem Kocioł tworzy doskonałe miejsce wypoczynku. Dla amatorów dwóch kółek proponujemy wyznaczone i oznakowane cztery trasy rowerowe, które prowadzą często do czarujących i wartych zobaczenia miejsc niedostępnych dla zmotoryzowanych. Trasy te mają różną długość i stopień trudności. Co roku w czerwcu zjeżdżają do Miłomłyna rowerzyści z różnych zakątków kraju, aby uczestniczyć w cyklicznym rajdzie rowerowym.

    • zamki, pałace, dwory
    • zabytki historyczne
    • trasy rowerowe
    • tereny wędkarskie
    • tereny myśliwskie
    • szlaki turystyczne
    • spływy kajakowe
    • kajakarstwo
    • jazda konna

Rzeki:

W sercu Miłomłyna rozpoczyna swój kilometraż wyjątkowe na skalę światową dzieło sztuki hydrotechnicznej, które zaprojektował na początku XIX w. holenderski architekt Georg Jacob Steenke. To Kanał Elbląski o łącznej długości ponad 144 km z systemem śluz, jazów oraz pochylni, dzięki którym statki mogą „płynąć” po trawie. Z Miłomłyna można wypłynąć w rejs statkiem do Elbląga lub Ostródy. Miłośnicy kajaków zaś mogą udać się wodnym Szlakiem Jana Pawła II do Iławy. Zielona i Miłomłyn na szlaku wodnym Miłomłyn-Ostróda to dwie śluzy komorowe na Kanale Elbląskim, które niwelują ponad 2-metrowe różnice poziomów wody. Na odcinku Miłomłyn-Iława atrakcję stanowi wysoka grobla, która sztucznie dzieli Jezioro Karnickie na dwie części. Co ciekawe, lustro wody w kanale leży dwa metry powyżej lustra wody w jeziorze. Na terenie gminy występuje 19 jezior o łącznej powierzchni przekraczającej 1 200 ha. Stanowią one 10% powierzchni całej gminy. Największymi jeziorami są Gil Wielki, Ilińsk i Jezioro Karnickie. Miejscowi opowiadają, że w akwenach tych można jeszcze złapać kapitalne okazy szczupaków, karpi, węgorzy i sandaczy.

Lasy i puszcze:

Na terenie Miasta i Gminy Miłomłyn, wchodzących w skład obszaru funkcjonalnego „Zielonych Płuc Polski”, wiele jest miejsc, gdzie można cieszyć oczy nieskażoną przyrodą. Do szczególnie interesujących należą trzy rezerwaty przyrody, a także Obszar Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich. Lasy stanowią ponad 40% powierzchni gminy. W Rezerwat Przyrody Rzeki Drwęcy znajduje się środowisko chronionych gatunkowo ryb: pstrąga, łososia, troci i certy. Rezerwat przyrody Jeziora Iłgi jest rezerwatem ornitologicznym położonym ok. 10 km na zachód od Miłomłyna, gdzie istnieją liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodno-błotnego. Miłomłyńskie lasy to raj dla zbieraczy jagód i grzybiarzy. Miłośnicy przyrody podziwiać mogą szybujące nad kompleksami leśnymi: bieliki, rybołowy i bociany czarne, które objęte są ścisłą ochroną. W ostojach leśnych spotkać można m.in. jelenie, dziki, sarny, daniele i zwierzynę drobną. Wytrawni i spostrzegawczy turyści mogą liczyć na spotkanie z wydrą i żółwiem błotnym. Zabytkiem przyrody jest 120 – letni drzewostan modrzewiowo-bukowy niedaleko Tardy. Wśród licznych pomników przyrody można wymienić: dęby koło Liwy, buki niedaleko Wińca i kasztanowce nad brzegiem Kanału Elbląskiego.

Źródło: CENTRUM PROMOCJI GMIN I MIAST TURYSTYCZNYCH