Aktualności

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój – Uzdrowiska w Polsce – kuracjusz24.pl

Szczawno-Zdrój miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), leżące na Dolnym Śląsku.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój kierunki leczenia:

Minister Zdrowia po analizie przedstawionych przez Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Gmin Uzdrowiskowych operatach uzdrowiskowych, biorąc pod uwagę świadectwa wód i borowin leczniczych oraz klimatu leczniczego, wydanych przez uprawnione jednostki naukowe, a także posiadaną specjalistyczną kadrę medyczną i osiągnięcia w leczeniu danego profilu w uzdrowisku, wydał Decyzje, potwierdzające o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w danym uzdrowisku w określonych kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno – urazowe,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • choroby dolnych dróg oddechowych,
  • choroby układu trawienia,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • osteoperoza,
  • choroby nerek i dróg moczowych.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój profil leczenia dzieci:

  • choroby układu oddechowego
    (astma oskrzelowa, choroby nosa i gardła, choroby alergiczne, przewlekłe zapalenie zatok), 
  • choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, wady postawy, mózgowe porażenie dziecięce.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój walory:

Jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Bogate jest w wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe. Po raz pierwszy właściwości lecznicze wód zbadał i potwierdził nadworny lekarz Hochbergów – Caspar Schwenckfeldt w 1598.

Skład chemiczny wód, medyczne ich zastosowanie oraz wyniki przeprowadzonych analiz, zostały opisane w wydanej we Wrocławiu w 1777 r. broszurze pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znajdujących”. Był to dokonany przez Dawida Vogla przekład opublikowanej w 1774 r. książeczki Johanna Gotfrieda Morgenbessera, wrocławskiego lekarza i chemika.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój historia:

Pierwsza wzmianka o wtedy jeszcze wsi książęcej została zawarta w „Księdze Henrykowskiej” (dokument Henryka I Brodatego) w 1221. Pod koniec XIII włączono ją do dóbr zamku Książ. Losy wsi zmieniały się wraz z dziejami zamku. Początkowo wieś należała do księstwa wrocławskiego.

W 1392, po śmierci ks. Agnieszki, żony Bolka II, „Szczawno” przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. W 1410 wykupił je Janko z Chociemic z rąk braci Conrada i Albrechta Salzbornów. Od 1464 „Szczawno” wraz z Książem ponownie przechodzi w ręce króla czeskiego. W 1509 posiadłość nabył Conrad von Hochberg, którego potomkowie dziedziczyli Szczawno do 1931.

W okresie od 1945 do 1946 administracja polska używała nazwy Solice Zdrój, ostatecznie przyjęto jednak obecną formę.

kuracjusz24.pl 3 084 wizyt(y)