Aktualności

Uzdrowisko Lądek-Zdrój – Uzdrowiska w Polsce – kuracjusz24.pl

Lądek-Zdrój – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Uzdrowisko Lądek Zdrój położone jest w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. Miasteczko otoczone jest wielkimi kompleksami leśnymi, okolone łagodnymi wzgórzami i rozległymi łąkami. Położenie to chroni przed częstymi, silnymi wiatrami i gwałtownymi zmianami pogody, co korzystnie kształtuje warunki klimatyczne. Naturalne bogactwo leczniczych źródeł oraz ukształtowanie terenu czynią to miejsce wspaniałym celem ucieczki od cywilizacyjnych trudów.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój kierunki lecznicze:

Minister Zdrowia po analizie przedstawionych przez Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Gmin Uzdrowiskowych operatach uzdrowiskowych, biorąc pod uwagę świadectwa wód i borowin leczniczych oraz klimatu leczniczego, wydanych przez uprawnione jednostki naukowe, a także posiadaną specjalistyczną kadrę medyczną i osiągnięcia w leczeniu danego profilu w uzdrowisku, wydał Decyzje, potwierdzające o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w danym uzdrowisku w określonych kierunkach leczniczych:
  • choroby ortopedyczno – urazowe,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby naczyń obwodowych,
  • osteoporoza,
  • choroby skóry,
  • choroby kobiece.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój walory:

Występują tu radoczynne (zawierające radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe.  Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych.
poczytaj: Kąpiele radoczynne

Nasz największy skarb, którego nie znajdziecie w innych uzdrowiskach, to wody mineralne o unikalnych właściwościach. Ich znakomite parametry, powodują, że nawet kilkudniowe korzystanie ze źródeł poprawia zdrowie i samopoczucie na długi czas.

W Lądku Zdroju bije 7 źródeł leczniczej wody. Są to termalne radoczynne wody siarczkowo-siarkowodorowo – fluorkowe.

Źródło

Temperatura

Związki siarki

Zawartość radonu

Jerzy

28,3°C

2,0 mg/dm3

1088 Bq/dm3

Wojciech

28,6°C

2,4 mg/dm3

220 Bq/dm3

Zdzisław

45,0°C

3,1 mg/dm3

169 Bq/dm3

Skłodowska

25,2°C

1,4 mg/dm3

228 Bq/dm3

Dąbrówka

19,7°C

2,4 mg/dm3

152 Bq/dm3

Chrobry

26,9°C

1,7 mg/dm3

146 Bq/dm3

Stare

17,7°C

Wody eksploatowane w Długopolu Zdroju to szczawy wodorowęglanowo – wapniowo -sodowo – magnezowe, bogato nasycone dwutlenkiem węgla. Wpływają korzystnie na układ krążenia, przemianę materii i poziom ciśnienia krwi. Działają regenerująco i uspakajająco. W Długopolu Zdroju dostępne są trzy źródła  mineralne: Renata, Emilia i Kazimierz, których wody wykorzystywane są do kuracji pitnej i zabiegów wodnych.

  • Źródło Emilia 0,08 % szczawa średnio mineralizowana
  • Źródło Kazimierz 0,09 % szczawa średnio mineralizowana
  • Źródło Renata 0,012 % szczawa wodorowęglanowo -wapniowo-magnezowa, żelazista

Uzdrowisko Lądek-Zdrój klimat:

Klimat Lądka Zdroju określany jest jako klimat górski, silnie bodźcowy, zakwalifikowany tak ze względu na położenie geograficzne miasta oraz wysokość nad poziomem morza. Klimat ten ma działanie tonizujące na układ nerwowy a także umożliwia wyciszenie i relaks.

Uzdrowisko Lądek-Zdrój historia:

Historia Uzdrowiska Lądek Zdrój to pasjonujący element codziennego i prawdziwego życia całej Europy. Charakterystyczne, że ten kurort, choć wielokrotnie niszczony i plądrowany – jak cały zresztą Śląsk – nigdy nie był źródłem podziałów międzyludzkich.  

Do życiodajnych wód zjeżdżali bowiem wielcy i maluczcy tego świata. A podczas pewnej wojny, walczące ze sobą państwa podpisały nawet umowę, iż w jej trakcie będą w tutejszych termach leczyć swoich frontowych wojaków. Tak było podczas trzeciej wojny śląskiej w latach 1756-63!

Uzdrowisko Lądek-Zdrój atrakcje turystyczne:

Lądek i Długopole Zdrój to miejscowości oferujące bardzo liczne perspektywy spędzenia wolnego czasu. Można tu spacerować po lasach i parkach, po mniej lub bardziej wymagających górskich szlakach. Można jeździć rowerem, zażywać kąpieli, a zimą szusować po licznych trasach zjazdowych. Tutaj dobrze czują się zarówno miłośnicy sportu i czynnego wypoczynku jak również osoby poszukujące wrażeń estetycznych, zainteresowane architekturą, kulturą…

  • barokowa figura wotywna na rynku dłuta Michaela Klahra
  • pręgierz z XVI w. ustawiony na rynku
  • arboretum – leśny ogród botaniczny

Okolice

  • ruiny średniowiecznego zamku Karpień oraz położony w lesie kościółek Matki Bożej od zagubionych
  • Jaskinia Radochowska i kalwaria na szczycie Cierniaka w pobliżu Radochowa
  • Stołowe Skały w pobliżu Stójkowa, atrakcyjne widokowo i dobre do uprawiania wspinaczki skałkowej
  • kilkunastometrowy krzyż na stoku Iglicznej z dobrą panoramą
  • Skalna Brama, Skalny Mur, Trzy Baszty, Trojan – skupiska malowniczych skał na szczycie Trojaka z punktem widokowym 

kuracjusz24.pl 3 376 wizyt(y)