Aktualności

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój – Uzdrowiska w Polsce – kuracjusz24.pl

Iwonicz-Zdrój – miasto w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Iwonicz-Zdrój.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój kierunki lecznicze:

Minister Zdrowia po analizie przedstawionych przez Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Gmin Uzdrowiskowych operatach uzdrowiskowych, biorąc pod uwagę świadectwa wód i borowin leczniczych oraz klimatu leczniczego, wydanych przez uprawnione jednostki naukowe, a także posiadaną specjalistyczną kadrę medyczną i osiągnięcia w leczeniu danego profilu w uzdrowisku, wydał Decyzje, potwierdzające o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w danym uzdrowisku w określonych kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno – urazowe,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • choroby układu trawienia,
  • otyłość,
  • osteoporoza,
  • choroby kobiece.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój walory:

Na terenie miasta znajdują się liczne źródła lecznicze, a także odwierty solanek jodobromowych są także wody kwasowęglowe: chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, fluorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe. One to oraz klimatyczne walory Iwonicza-Zdroju (duża zawartość w powietrzu jodu, bromu i ozonu, brak zanieczyszczeń atmosfery) przesądziły o powstaniu uzdrowiska, jednego z najstarszych w Polsce. Opisywane już w 1578 roku, w XVII stuleciu znane było w całej Europie. Jego rozkwit nastąpił w połowie XIX wieku i mimo zniszczeń wojennych trwa do tej pory.

Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne:

Iwonicz-Zdrój leży we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Centrum uzdrowiska otoczone jest bukowo-jodłowym lasem o bogatym podszyciu.

Przez Iwonicz-Zdrój przebiega główny beskidzki szlak czerwony, którym można dojść idąc na zachód na górę Cergową, do Dukli, do Pustelni św. Jana. Idąc na wschód można dojść do Rymanowa-Zdroju i dalej w kierunku Bieszczad. Z Iwonicza-Zdroju poprowadzone są również oznakowane ścieżki spacerowe. Wszystkie rozpoczynają się przy Centrum Informacji Turystycznej obok przystanku PKS dla wysiadających, i prowadzą do najciekawszych widokowo i historycznie miejsc. Czas dojścia do tych miejsc wynosi 1-3 godzin marszu. Ścieżki są tak zaplanowane, aby turysta mógł wrócić do Iwonicza-Zdroju pieszo, lub komunikacją publiczną. Ścieżki są oznakowane dwukolorowymi kwadratami, w miejscach rozstaju dróg są ustawione informacje na drogowskazach.
Źródło: http://iwonicz-zdroj.pl/

  • Pomniki przyrodyŹródło Bełkotka (aleja Wincentego Pola). Dąb szypułkowy (Plac Wojciecha Oczki). Jodły pospolite (5 szt. okolice Bełkotki).

    Miłorząb japoński (aleja Wincentego Pola).