Aktualności

Uzdrowisko Ciechocinek – Uzdrowiska w Polsce – kuracjusz24.pl

Ciechocinek – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, leży na Kujawach, w powiecie aleksandrowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa włocławskiego. Miasto położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym brzegu rzeki.

Uzdrowisko Ciechocinek kierunki lecznicze:

Minister Zdrowia po analizie przedstawionych przez Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Gmin Uzdrowiskowych operatach uzdrowiskowych, biorąc pod uwagę świadectwa wód i borowin leczniczych oraz klimatu leczniczego, wydanych przez uprawnione jednostki naukowe, a także posiadaną specjalistyczną kadrę medyczną i osiągnięcia w leczeniu danego profilu w uzdrowisku, wydał Decyzje, potwierdzające o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w danym uzdrowisku w określonych kierunkach leczniczych:

  • choroby ortopedyczno – urazowe,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie,
  • choroby naczyń obwodowych,
  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • osteoporoza,
  • choroby kobiece.

W tym celu stosuje się wiele zabiegów m.in. kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, inhalacja, irygacja, klimatoterapia, kuracja pitna), gimnastykę i masaże.

Uzdrowisko Ciechocinek walory:

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów (52 tys. w 1980 r., 85 tys. w 1987 r.). Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.

Bogactwem naturalnym Ciechocinka są obfite złoża solanek ciepliczych, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają wybitne właściwości lecznicze. Mają one temperaturę od 8 do 37°C oraz zasolenie od 0,19% do 6,43%. Poczynając od 1841 roku, kiedy to odwiercono pierwsze ujęcie solanki, dotychczas wykonano 19 ujęć eksploatacyjnych.

Obecnie czynne są następujące odwierty solanki:

  • Odwiert nr 11 (Grzybek)
    4,51% woda chlorkowo-sodowa (solanka), bromkowa, jodkowa, borowa, fluorkowa
  • Odwiert nr 17
    0,79% woda chlorkowo-sodowa, bromkowa, borowa
  • Odwiert nr 17a
    0,19% woda chlorkowo-węglowodanowo-sodowo-wapniowa
  • Odwiert nr 17b
    0,22% woda chlorkowo-sodowa, bromkowa
  • Odwiert nr 19
    0,33% woda chlorkowo-sodowa
  • Odwiert nr 19a
    0,35% woda chlorkowo-sodowa
  • Terma XIV
    4,43% woda hipotermalna (27°C) bromkowa, jodkowa, borowa, siarczkowa
  • Terma XVI
    6,43% woda hipotermalna (33°C) bromkowo-jodkowo-żelazisto-borowa.

Źródło: „Projekt zagospodarowania złóż wód leczniczych w Ciechocinku”  PPUH „Hydrogeo Ltd”, Wrocław 1995

Solanka jest wykorzystywana do kąpieli leczniczych, której wpływ na organizm człowieka wiąże się z działaniem czynnika chemicznego, termicznego i hydrostatycznego. Przy odpowiednim stężeniu ta sama woda mineralna jest używana do inhalacji, indywidualnych lub zbiorowych oraz do irygacji. Źródło nr 19 dostarcza wodę o stężeniu 11%, która jest butelkowana jako woda mineralna „Krystynka” i „Kujawianka”.

Uzdrowisko Ciechocinek klimat:

Ciechocinek charakteryzuje bardzo korzystny dla funkcji leczniczo-wypoczynkowej klimat. Jego istotne elementy to o wysoka średnia temperatura roczna, stosunkowo duża liczba słonecznych dni, niewielkie opady, niezbyt silne wiaty, wreszcie mała wilgotność powietrza. Można go określić jako klimat nizinny, łagodnie odczuwany przez organizm człowieka. Tak więc Ciechocinek posiada idealne warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym.

Dla osób przybywających na wypoczynek do Ciechocinka proces aklimatyzacji przebiega łagodnie i trwa stosunkowo krótko. Przebywanie w warunkach klimatu ciechocińskiego jest zalecane dla osób wrażliwych na silniejsze bodźce klimatyczne.

Uzdrowisko Ciechocinek atrakcje turystyczne:

W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów, (także egzotycznymi) jego projektantem i twórcą był Hipolit Cybulski. W parku rosną m.in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy. Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m.in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, aster solny) ujęte od 1962 roku w 1,88 ha rezerwatu Ciechocinek w pobliżu tężni III.

W okolicach Ciechocinka ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu stworzono obszar chronionego krajobrazu Niziny Ciechocińskiej o powierzchni 36814 ha.

kuracjusz24.pl 12 310 wizyt(y)