Aktualności

Tarczyca bajkalska – zioła dla seniora – kuracjusz24.pl

tarczyca-bajkalska-7715603

Ojczyzną Tarczycy Bajkalskiej jest wschodnia Syberia, Zabajkale, Nadmorski Kraj, północ Chin, Mongolia i Japonia.

Tarczyca bajkalska

Jest to niewysoka (25-60 cm wysokości) roślina wieloletnia z rodziny Lamiaceae (Labiatae). Wykształca proste, okryte niedużymi lancetowatymi listkami pędy, u wierzchołków których wyrastają niezbyt duże wargowe kwiaty barwy niebieskiej lub niebiesko-fioletowej. Organem trwałym rośliny jest niewielkie krótkie kłącze z dobrze wykształconym korzeniem palowym od którego wyrastają mniej lub bardziej liczne boczne korzonki.

W Polsce Tarczycę bajkalska można podziwiać w ogrodach botanicznych, ale można już kupić nasiona, sadzonki i z powodzeniem uprawiać na działce lub przydomowym ogródku, więcej

Surowiec leczniczy:

wysuszone rozdrobnione korzenie, które po wykopaniu z ziemi powinny być natychmiast osuszone, aby nie dopuścić do zazielenienia.

Udokumentowane działanie lecznicze:

Tarczyca bajkalska od zamierzchłych czasów wykorzystywana była w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Ze względu na szeroki zakres aktywności biologicznej, tarczyca bajkalska i jej składniki czynne wykazują wielokierunkowe działanie lecznicze, w tym:

  • przeciwzapalne, porównywane z aktywnością ibuprofenu, sulfasalazyny a nawet prednisolonu,
  • przeciwbakteryjne (szczególnie na bakterie Gram+, w tym szczepy odporne na antybiotyki),
  • przeciwgrzybicze (zwłaszcza na Candida albicans),
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwalergiczne.

Powyższe właściwości rośliny znalazły zastosowanie w produkcie leczniczym Baikadent żel, polecanym w leczeniu chorób jamy ustnej  oraz w produkcie leczniczym Baikaderm krem, rekomendowanym w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Tarczyca bajkalska a długość życia

Jednym ze związków chemicznych wyizolowanych z korzenia Tarczycy Bajkalskiej jest Bajkalina, której przyjmowaniu przypisuje się długowieczność więcej

Uwaga: posty w serwisie kuracjusz24.pl mówiące o ziołach i roślinach leczniczych mają charakter poglądowy i zawarte w nich informacje, nie są wystarczające do samodzielnego ich stosowania. Pamiętaj że przed podjęciem terapii ziołami i roślinami leczniczymi należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym (rodzinnym).

Źródła: http://www.herbapol.pl/, http://www.adaptogeny.elektroda.eu, http://www.longevitas.pl/

4 326 wizyt(y)

sr-fb-share-4826104 sr-print-8823434sr-pdf-4017917sr-email-4995662