Aktualności

Sauna korzyści, przeciwwskazania i jej rodzaje – kuracjusz24.pl

Sauna jest to pomieszczenie zamknięte, w którym panuje wysoka temperatura i różna wilgotność powietrza (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkudziesięciu minut.

Korzystając z sauny należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Do sauny nie należy się udać na czczo lub od razu po posiłku, a już na pewno nie pod wpływem alkoholu. Przed wejściem do kabiny należy umyć całe ciało i dokładnie je wysuszyć. Powinno się również pamiętać o zdjęciu metalowej biżuterii, która może być przyczyną poparzeń. Ważne jest by do sauny zabierać suchy ręcznik, który rozłożony na gorących ławach będzie izolował ciało i chronił je przed oparzeniem. Ławy w saunie znajdują się na różnych wysokościach – na najwyżej położonej panuje najwyższa temperatura. Sesję w saunie należy rozpocząć od ławeczek znajdujących się niżej, a następnie w miarę upływu kilku minut przejść wyżej, gdzie temperatura jest wyższa. Sauna jest to zabieg, który polega na naprzemiennym ogrzewaniu i ochładzaniu całego ciała. Taki cykl powinno się powtarzać kilkukrotnie (nie więcej niż trzy razy), a jednorazowy pobyt w saunie powinien trwać ok. 5-15 minut. Po kilku lub kilkunastu minutach ogrzewania, przechodzi się do fazy ochładzania ciała. Można wyjść na chłodne powietrze i po chwili odpoczynku przejść pod prysznic lub do kąpieli, a nawet natrzeć się lodem lub śniegiem. Ochładzanie powinno odbywać się powoli, aby nie spowodować nadmiernego obciążenia układu krążenia. Po zakończeniu ochładzaniu ciała powinno się wytrzeć dokładnie ciało i można rozpocząć kolejną fazę ogrzewania w komorze sauny. Po kąpieli w saunie należy odpocząć i zrelaksować się przez 15 min. oraz uzupełnić płyny pijąc wodę mineralną lub soki. Zdrowy człowiek może korzystać z sauny dwa – trzy razy w tygodniu.

Wskazania

Regularne korzystanie z sauny ma ogromne właściwości lecznicze dla naszego organizmu. Sauna wpływa na poprawę naszego zdrowia, urody i samopoczucia:

  • Choroby reumatyczne: przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
  • Choroby dróg oddechowych: chroniczne zapalenie zatok, nieżyty oskrzeli, astma oskrzelowa
    przewlekłe zapalenie oskrzeli.
  • Choroby skóry: zmiany alergiczne, trądzik, świąd, zaburzenia wydzielania sebum.
  • Choroby kardiologiczne: nadciśnienie w stadium początkowym, niedrożność tętnic obwodowych (I i II stopień wg Fontaine), dusznica bolesna naczynioruchowa, zawał serca (nie wcześniej jak 6 miesięcy po incydencie).
  • Choroby układu nerwowego: depresja, nerwice, zaburzenia snu, anoreksja.
  • Ogólne wskazania: środek hartujący przy obniżonej odporności, odżywianie i oczyszczanie organizmu z toksyn, redukcja cellulitu.

Przeciwwskazania

  • Osoby chcące korzystać z dobrodziejstw sauny, a jednocześnie mające problemy zdrowotne muszą koniecznie skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazania do korzystania z kąpieli w saunie:
  • w ostrym stanie reumatycznym.
  • przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny.
  • niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienie.
  • ciąża, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), choroby weneryczne, padaczka i inne.
  • nadużywanie alkoholu, kokainy, kac.

Rodzaje sauny:

  • Sauna sucha (tzw. sauna fińska), to sauna o wysokiej temperaturze od 70-120 °C, oraz niskiej wilgotności powietrza 5-20%. Sauna fińska to niezbyt duże pomieszczenie ze schodkowato umieszczonymi ławami drewnianymi. Znajduję się w niej piec posiadający kamienie, które można polewać wodą podnosząc tym samym temperaturę oraz zwiększając wilgotność. Ponadto, taki seans można sobie umilić polewając kamienie olejkami aromaterapeutycznymi.
  • Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to sauna o wilgotności dochodzącej do 100% lecz niższej temperaturze: 45-55 °C. Piec rozgrzewa odpowiednie pojemniki i dozuje parę, zapewniając zarówno optymalną temperaturę jak i wilgotność.
  • Sauna solna to sauna sucha, w której temperatura osiąga 55-95 °C, a wilgotność 5-20%. Jej ściany wykonane są z paneli ściennych zawierających foremne bryły solne wycięte z kolorowej soli kamiennej.
    Sauna ziołowa to sauna parowa o mniejszej wilgotności z dodatkiem olejków eterycznych, które unoszą się w powietrzu i wpływają kojąco na nasze samopoczucie.
  • Sauna na podczerwień (infrared) to sauna oddziałująca na ciało promieniami podczerwonymi, które docierając nawet do 4 cm w głąb tkanek powodując silne pocenie się. Temperatura jaka panuje w takiej saunie to ok. 60 °C. Podczas jednego seansu spala się do 900 kalorii.

4 503 wizyt(y)

sr-fb-share-4733994 sr-print-3812396sr-pdf-1093104sr-email-3048845