Aktualności

Refleksoterapia stóp Autor: Robert Stępień – kuracjusz24.pl

Refleksoterapia nie leczy !!!
Aktywuje tylko organizm do tego żeby wyleczył się sam.

Tylko, czy aż?

Nasz organizm najlepiej wie gdzie są problemy, ile ich jest i w jaki sposób i w jakiej kolejności zacząć się tych dolegliwości pozbywać. To właśnie organizm ma najlepsze narzędzia do tego żeby przywrócić nam zdrowie.

Przy okazji dodam, że to właśnie organizm informuje nas na bieżąco o swoich potrzebach, a choroby rozwijają się wskutek bagatelizowania lub niedostrzegania tych symptomów. Dlatego interesowanie się własnym zdrowiem w połączeniu z działaniami profilaktycznymi jest tak ważne.

Refleksoterapia jest niezwykle efektywną formą terapeutycznego masażu stóp, polegającą na precyzyjnym uciskaniu określonych punktów na stopach. Punkty te odpowiadają gruczołom, tkankom i narządom ludzkiego ciała, a ich układ na stopach jest analogiczny do układu w rzeczywistości.

Refleksoterapia należy do holistycznych metod leczenia i traktuje człowieka jako niepodzielną całość obejmującą ciało, umysł i ducha. Nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo, ale rozważa dolegliwość w kontekście całego organizmu i korzystnie działa na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Jest to bardzo intensywny sposób oddziaływania na organizm. Sięga swoim działaniem znacznie głębiej niż zwykły masaż i szybciej przynosi pozytywne rezultaty.

Masaż stóp wprowadza organizm w stan głębokiego relaksu. Pobudzając tysiące zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach, odblokowuje drogi nerwowe i powoduje usprawnienie działania układu nerwowego. Zrelaksowany i odprężony organizm łatwiej wraca do homeostazy – stanu naturalnej równowagi.
Czym jest powrót do naturalnej równowagi?

Jest to przywrócenie prawidłowego działania wszystkim gruczołom, narządom i tkankom  w organizmie. Osiąga się to, stymulując receptory narządowe. W ten sposób doprowadza się do rozluźnienia zbyt napiętych mięśni, znosi się nadczynność gruczołów, przywraca prawidłową przemianę materii. Możemy w ten sposób uporać się ze skutkami stresu, jakimi są bóle karku, problemy z koncentracją i zaniki pamięci, a także walczyć z dużo poważniejszymi chorobami, jak np. cukrzyca, choroby tarczycy czy serca.

Oczyszczanie

Innym ważnym aspektem działania refleksoterapii jest stymulowanie organizmu do detoksykacji – oczyszczania ze szkodliwych substancji. Powietrze, woda, żywność zawierająca duże ilości sztucznych dodatków, leki, papierosy i stres – to główne przyczyny zatrucia organizmu. Toksyny gromadzą się w różnych częściach naszego ciała, powodując rozmaite dolegliwości, a z czasem nawet poważne choroby. Refleksoterapia jest znakomitym sposobem na pozbycie się tych substancji. Stymulowanie m.in. receptorów układu pokarmowego i moczowego to impuls dla organizmu, żeby zaczął się oczyszczać.

Zatrucie toksynami daje o sobie znać najczęściej bólami wątroby i problemami z trawieniem. Najbardziej widoczne są jednak problemy ze skórą. Według medycyny chińskiej wątroba oczyszcza się właśnie przez skórę i oczy. Pojawiają się więc różnego rodzaju wypryski, egzemy i inne choroby skórne, oraz zaburzenia wzroku.

Antidotum na ból

Masaż stóp może być też środkiem przeciwbólowym.
Stymulowanie receptorów przysadki wzmaga produkcję endorfin (naturalnego środka przeciwbólowego). Ponadto działanie na zakończenia nerwowe w stopach powoduje zamykanie tzw. bramek bólu, co jest odbierane jako uśmierzanie bólu.

Ważne jest też jeszcze inne działanie zabiegu refleksoterapii.

W stopach kończy się i zaczyna 6 meridianów, które penetrują wszystkie narządy wewnętrzne. W trakcie masażu stóp stymuluje się punkty na tych meridianach, usuwając blokady energetyczne i powodując swobodny przepływ energii. Należy przy tym pamiętać, że to nie refleksolog leczy, ale leczy się sam organizm. Terapeuta jedynie stymuluje organizm do działania i uaktywnia wszelkie procesy lecznicze.

Co daje masaż stóp

  • relaksuje i odpręża
  • usuwa skutki stresu
  • wzmaga siły witalne
  • oczyszcza z toksyn
  • przywraca równowagę
  • reguluje układ hormonalny
  • zwalcza ból
  • poprawia pracę serca i układu krążenia
  • przynosi ulgę obolałym stopom
  • jest znakomitą alternatywą dla medycyny konwencjonalnej

Jak wygląda terapia?

Kiedy pacjent zgłasza się na terapię, przychodzi zazwyczaj z jednym problemem, który najbardziej mu dokucza. Po rozmowie o jego zdrowiu okazuje się zazwyczaj, że dolegliwości jest więcej. W trakcie terapii obserwuje się stopniowy ich zanik, aż pacjent stwierdza, że nic mu nie dolega i czuje się świetnie. Oczywiście poważne choroby, szczególnie te, które trwają od wielu lat, nie ustępują od razu. Czasami potrzebna jest więcej niż jedna seria zabiegowa, żeby organizm całkowicie zwalczył chorobę.

Refleksoterapia działa jednocześnie na cały organizm, nie sposób więc wymienić chorób, które można leczyć tą metodą. Leczy się bowiem wszystko na raz.  Najszybszą poprawę obserwuje się zazwyczaj w kwestii snu. Szybko ustępują również objawy przeziębień, bóle głowy i bóle w narządach wewnętrznych. W dalszej kolejności ustępują problemy ze stawami, kręgosłupem i z pozostałymi układami w organizmie. W mojej praktyce spotkałem się już z chorobami oczu, skóry, układu pokarmowego, nerwowego i hormonalnego.  Obserwowałem poprawę zdrowia u pacjentów skarżących się na problemy z koncentracją, zaniki pamięci, wzdęcia, nadciśnienie i wiele innych.

Zabiegi na stopach są znakomitym uzupełnieniem każdej innej terapii. Bardzo wskazane są szczególnie wtedy, gdy medycyna konwencjonalna zawodzi, albo wręcz szkodzi. Mam tu na myśli leki, na które często mamy uczulenie, a które nawet jeśli pomagają na jedno, to szkodzą na drugie.

Refleksoterapia to również dobry sposób na relaks po ciężkim dniu. Nie znam nic lepszego niż masaż stóp po dniu spędzonym na chodzeniu, albo bardzo stresującym.

Refleksoterapia to najlepszy sposób na połączenie  przyjemnego relaksu i skutecznej terapii całego ciała. Zabieg trwa zwykle 45 – 50 minut i zaczyna się rozmową z pacjentem o stanie jego zdrowia.

Najpierw ogólny masaż całych stóp. Rozgrzanie i rozruszanie wszystkich stawów. Potem część zasadnicza –  masaż punktowy. Receptor za receptorem, mocno, ale z wyczuciem. Raz jedna stopa raz druga, od czubków palców aż do pięt i ścięgien Achillesa. Ta część zabiegu wymaga skupienia, precyzji i bacznej obserwacji reakcji pacjenta.  Trwa ok 30 minut.

Potem jest już tylko przyjemnie, albo bardzo przyjemnie. Ostatnie 10 minut to relaksacyjny masaż z użyciem olejków. Głaskanie i inne techniki relaksujące rekompensują ewentualny ból podczas zabiegu, a pacjent często zapada w drzemkę.

Przeciwwskazania:

  • choroby skórne występujące na stopach (grzybica), rany i owrzodzenia
  • złamania lub inne uszkodzenia stóp
  • zapalenie żył i układu limfatycznego

W niektórych przypadkach zabieg wykonuję w rękawiczkach, np. przy zmianach na stopach, których pochodzenia nie znam.

Seria zabiegowa składa się z przynajmniej 10 zabiegów, które wykonuje się dwa razy w tygodniu. W uzasadnionych przypadkach można ją przedłużyć do 20 – 30 zabiegów. Po tym okresie można kontynuować zabiegi z mniejszą częstotliwością, np. 2 – 4 razy w miesiącu lub przerwać i powtórzyć serię po kilku tygodniach lub miesiącach.

Bardzo ważne jest, aby pacjent skorzystał z pełnej serii zabiegowej, nawet jeśli objawy chorobowe ustąpiły wcześniej. Pozwoli to na utrwalenie efektu terapii i zmniejszy do minimum prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Niestety, większość objawów chorobowych ujawnia się dopiero po pewnym czasie (często przy zaawansowanym stadium rozwoju choroby). Ich usunięcie wymaga poświęcenia na leczenie większej ilości czasu, cierpliwości, często zmiany nawyków, diety i sposobu życia. Powrót do zdrowia może być długotrwałym procesem leczniczym, co wymaga aktywnej współpracy pacjenta z terapeutą. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, wsłuchiwanie się w sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm i wczesne podjęcie działań zapobiegawczych. Bardziej racjonalny sposób odżywiania się, ćwiczenia fizyczne, uspokajanie umysłu i ciała za pomocą relaksu oraz odpowiednich technik medytacyjnych to istotne, lecz nie jedyne sposoby dbania o organizm. Niezwykłą korzyść mogą przynieść również okazjonalne wizyty u refleksologa, stanowiące istotne uzupełnienie zabiegów utrzymujących organizm w dobrej kondycji.

Równie ważną sprawą wydaje mi się podejście do własnego zdrowia. W terapiach holistycznych uważa się, że każda osoba jest odpowiedzialna za własne zdrowie. Bardzo często bowiem jest tak, że pacjent całkowicie przerzuca tę odpowiedzialność na lekarza i oczekuje od niego skutecznego leczenia. Często też nie wierzy w całkowite wyleczenie. Negatywne nastawienie powoduje negatywne skutki i trudno w takiej sytuacji oczekiwać poprawy zdrowia. Na szczęście jest też tak, że wiara we własne możliwości i pozytywne myślenie dają skutek w postaci dobrego zdrowia.

Autor: Robert Stępień

3 207 wizyt(y)

sr-fb-share-1739859 sr-print-9873610sr-pdf-4467835sr-email-2419105