Aktualności

Busko Zdrój – dla kuracjuszy – kuracjusz24.pl

Busko-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w województwie świętokrzyskim. Busko jest położone w południowej części województwa świętokrzyskiego. Znajduje się 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny wschód od Krakowa. Leży w regionie zwanym od przepływającej przezeń rzeki Nidy Ponidziem, na Garbie Wójczańsko-Pińczowskim.

Busko Zdrój komunikacja

DWORZEC AUTOBUSOWY ul. Waryńskiego 1 41 378 35 49

Busko Zdrój Strefa uzdrowiskowa

położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Sanatoria są na bieżąco modernizowane i rozbudowywane, powstają kolejne nowe – to sprawia, że liczba miejsc sukcesywnie wzrasta. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

Busko Zdrój Warto zobaczyć

Aleja Gwiazd

Powstanie Alei Gwiazd związane jest z kulturalną perełką Buska-Zdroju czyli Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Tworzą ją płyty z zatopionymi weń odlanymi z brązu „Słoneczkami” autorstwa rzeźbiarza artysty Jacka Kucaby z Tarnowa. Każde „Słoneczko” upamiętnia inną znaną postać związaną z tym wyjątkowym świętem muzyki. Każdego roku przybyłe do kurortu gwiazdy osobiście odsłaniają buskie wyróżnienia a wydarzenie to gromadzi zawsze szeroką publiczność i na stałe już wpisało się w festiwalową tradycję.

Ławeczka Wojciecha Belona

 znajduje się w Busku-Zdroju przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury, które nosi imię Belona.

Busko Zdrój Zabytki

Zamek Dersława

budowę tego stylizowanego na średniowieczny kasztel obiektu, rozpoczął w 1911 r. ówczesny lekarz uzdrowiska Busko, Rosjanin Wasyl Wasylewicz Jakobs. Ukończył kilka lat później Leon Sulimierski. Podczas I wojny światowej, 13 maja 1915 r., po ofensywie nad Nidą, gdy do Buska powtórnie wkroczyły wojska austriackie, kwaterował w nim dowódca tych oddziałów gen. Stanisław Szeptycki.

Synagoga

 z 1929 r., zdewastowana przed hitlerowców w czasie II wojny światowej, po wojnie zamieniona na pomieszczenia handlowe.

Busko Zdrój turystyka

24px-pol_szlak_czerwony-svg_-2854396 czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km 24px-pol_szlak_zielony-svg_-7143759 zielony z Buska do Wiślicy 90 km 24px-pol_szlak_niebieski-svg_-4569884 niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39 km Nadają się one zarówno do turystyki pieszej, rowerowej jak i biegów narciarskich.

opracowane na podstawie Wikipedia.org
zdjęcie: Wikipedia.org