Aktualności

Lampa antydepresyjna Fotovita – sanatoria – kuracjusz24.pl

Sanatoria z zabiegiem: Lampa Fotovita

Lampa Fotovita –wykorzystywana w światłolecznictwie specjalna lampa o działaniu antydepresyjnym, szczególnie polecana w przypadku sezonowych spadków nastroju, spowodowanych brakiem naturalnego światła słonecznego. Jest zarejestrowana jako wyrób medyczny w Polsce.

Lampa antydepresyjna Fotovita

Zasada działania

Terapia polega na uzupełnianiu niezbędnej dziennej dawki światła słonecznego poprzez światło sztuczne o dużym natężeniu. Światło sztuczne używane do oświetlania pomieszczeń ma natężenie ok. 500 luksów, zaś natężenie światła naturalnego, w słoneczny dzień, wynosi ok. 100 000 luksów. Lampa Fotovita emituje światło z mocą: 9500 luksów w odległości 50 cm oraz 5000 luksów w odległości 75 cm.
Terapia polega na naświetlaniu oczu specjalną lampą emitującą jasne światło podobne do słonecznego. Jest ono pozbawiane szkodliwego promieniowania UV poprzez specjalny filtr, dlatego ekspozycja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Fototerapia lampami Fotovita okazuje się skuteczna w ok. 80% przypadków, przynosi niezwykle szybkie efekty (już po paru dniach jej stosowania). Nawet kobiety w ciąży mogą stosować tę terapię świetlną!

Cel terapii lampami Fotovita:

  • zapobieganie zimowej depresji,
  • usuwanie złego samopoczucia, apatii,
  • usuwanie uczucia smutku i lęku,
  • pomoc w walce z bezsennością,
  • pomoc w walce z okresową bulimią,
  • łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • jest tańsza od farmakoterapii.

Stosowanie

Z uwagi na to, że lampa Fotovita emituje światło z mocą od 5000 do 9500 luksów, do uzupełnienia niezbędnej dawki światła słonecznego wystarczą dwie 30-60 minutowe sesje naświetlania dziennie. Dodatkowe światło reguluje wewnętrzny zegar biologiczny i dzięki temu stabilizuje się wydzielanie melatoniny w organizmie. Odpowiednie dla danego pacjenta natężenie światła (mierzone w luksach) ustala lekarz psychiatra. Im większe natężenie światła, tym krótszy powinien być czas ekspozycji. Najlepszy skutek terapia świetlna odnosi, gdy jest stosowana rano oraz wczesnym wieczorem, na kilka godzin przed snem. Istotny jest również kąt padania światła oraz odległość lampy od oka. Aby leczenie przyniosło trwały efekt, musi zostać przeprowadzony przynajmniej kilkutygodniowy cykl sesji. Optymalne warunki naświetlania są uzależnione indywidualnie od pacjenta. Gdy terapia nie odnosi pożądanego skutku, należy zmienić któryś z czynników: – porę, czas naświetlania lub kąt padania promienia świetlnego. Zdarzają się osoby, którym fototerapia nie przynosi żadnej ulgi.

Przeciwwskazania

Lampa Fotovita nie powoduje skutków ubocznych, jednakże nie może być stosowana u osób zażywających leki wywołujące nadwrażliwość na światło oraz u ludzi ze schorzeniami narządu wzroku!!!!

Ciekawostka Światłolecznictwo od lat jest uznaną w wielu krajach na świecie formą leczenia chorób, których przyczyną są zaburzenia wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka. Pierwszy Instytut Światła, w którym leczono chorych na gruźlicę, w 1898 r. założył Duńczyk Niels R. Finsen, który w 1903 r. za swoje osiągnięcia otrzymał Nagrodę Nobla. Obecnie fototerapię stosuje się powszechnie: w Niemczech (nawet w klinikach i szpitalach), w Skandynawii (prawie we wszystkich ośrodkach zdrowia, portach lotniczych, biurach), we Francji jest najpopularniejszym lekarstwem na chandrę.

Jak się przygotować do zabiegów światłoleczniczych?

Na każdy zabieg z zakresu światłolecznictwa pacjent powinien zgłosić się w zmienionym obuwiu oraz w luźnym stroju pozwalającym odsłonić okolicę, na której będzie wykonywany zabieg.

Zdjęcie: Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik w Nałęczowie

1 694 wizyt(y)

sr-fb-share-2389122 sr-print-3984113sr-pdf-3828003sr-email-4478395