Aktualności

Kąpiel elektryczno-wodna – zabiegi w sanatorium – kuracjusz24.pl

Sanatoria z zabiegiem: Kąpiel czterokomorowa, Kąpiel elektryczno-wodna

Kąpiel elektryczno-wodna jest to fizykoterapeutyczny zabieg elektroleczniczy, w którym całe ciało (kąpiel całkowita) lub kończyny (kąpiel komorowa) są zanurzone w wodzie. Wskazania do zabiegów kąpieli elektryczno-wodnych komorowych ustala lekarz. Zróżnicowanie działania tych kąpieli, nakazuje ostrożność przy wykonywaniu tego zabiegu, a także dokonanie analizy stanu osoby poddawanej zabiegowi. Wykonywanie kąpieli elektryczno- wodnej wymaga stałego nadzoru nad osoba poddaną zabiegowi! Nie powinniśmy posiadać żadnych przedmiotów metalowych na i wewnątrz ciała.

Kąpiel elektryczno-wodna całkowita

kąpiele elektryczno-wodne całkowitą wykonuje się w specjalnych wannach z wbudowanymi elektrodami, które razem mogą stanowić około 50-ciu kombinacji przepływu prądu. Wanna jest wypełniona wodą o temperaturze 34-36 stopni C, tak aby elektrody były całe przykryte wodą. Przepływ prądu zależy od przewodnictwa elektrycznego wody.
Woda uboga w składniki mineralne albo z dużą zawartością wapnia jest złym przewodnikiem. W tych przypadkach może zachodzić potrzeba dodania jakiegoś środka, który spowoduje zmniejszenie oporu skóry i lepsze ukrwienie.

Jak się przygotować i jak wygląda zabieg:

W czasie zabiegu nie powinno się wyjmować kończyn z wody, gdyż spowoduje to nieprzyjemny skurcz mięśni oraz, nie powinno się wychodzić z wody samemu zanim nie wyłączy się prądu.
Jeżeli pacjent odczuwa kłucie na skórze a na powierzchni zabiegowej uczucie ucisku to należy zmniejszyć natężenie.

Kąpiele elektryczno-wodna komorowa

Do tego rodzaju kąpieli używa się specjalny zestaw wanienek, odpowiednio przystosowanych do zanurzenia rąk i nóg. W znajdujących się w ścianach wanienek otworach, umieszczone są elektrody węglowe. Specyficzne ich ułożenie uniemożliwia bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta. Działanie tej czterokomorowej kąpieli wodnej zależne jest od kierunku przepływu prądu.

Przed wykonaniem zabiegu wanienki są napełniane ciepłą woda do 2/3 ich objętości. Po sprawdzeniu poprawności działania aparatu podłączonego do wanienek, pacjent powinien powoli zanurzyć najpierw nogi a następnie ręce.

Wskazania:

Zapalenia wielonerwowe, niedowłady, nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa stawów, nerwica wegetatywna, zaburzenia ukrwienia obwodowego, nadciśnienie nieznaczne, zaburzenia naczynio-ruchowe, w stanach pourazowych nerwów obwodowych.

Przeciwwskazania:

Ropne stany zapalne skóry, miany na skórze, stany gorączkowe, porażenia spastyczne, miejscowe zaburzenia czucia, nowotwory, skaza krwotoczna, ostre procesy zapalne i infekcje ogólne, wszczepiony rozrusznik serca, zakrzepy, zagrożenia zatorami, zakrzepowe zapalenia żył, metale w tkankach, endoproteza, miażdżyca zarostowa tętnic.

Jak się przygotować i jak wygląda zabieg:

Na każdy zabieg z zakresu hydroterapii pacjent powinien zgłosić się w zmienionym obuwiu, w luźnym stroju pozwalającym odsłonić okolicę, na której będzie wykonywany zabieg oraz zabrać ze sobą ręcznik kąpielowy.

zdjęcie zabiegu: Sanatorium Chemik Ciechocinek
zdjęcia urządzeń: ADVERTI

3 285 wizyt(y)

sr-fb-share-9935043 sr-print-8877228sr-pdf-3602282sr-email-8674525