Aktualności

Galwanizacja – zabieg elektroleczniczy – Sanatoria, Uzdrowiska,

Sanatoria z zabiegiem: Galwanizacja

Galwanizacja – jest to zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego (galwanicznego) w ciele pacjenta pomiędzy dwoma elektrodami. Prąd stały podczas przepływu nie zmienia kierunku i natężenia.

Galwanizacja – zabieg elektroleczniczy

Działanie i oczekiwane efekty

Zabieg zmniejsza pobudliwość nerwów oraz wpływa przeciwzapalnie. Wykorzystuje się go w leczeniu nerwobólów, przewlekłych zapaleń nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa i dyskopatii. Natomiast występujące przekrwienie naczyń pozwala stosować galwanizację w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego. Galwanizację podłużną lub poprzeczną stosuje się również w przypadkach utrudnionego zrostu kostnego po złamaniach kości.

Zabieg ten może służyć jako przygotowanie tkanek do ćwiczeń, bądź wspólnie ze stosowanymi ćwiczeniami stanowić o końcowym efekcie terapeutycznym. Przygotowanie tkanek do ćwiczeń sprowadza się do działania przeciwbólowego i rozluźniającego tkanki. Bardziej ogólne działanie prądu galwanicznego na efekty usprawniania, bazuje na jego wpływie na stan krążenia i związanej z tym poprawie ukrwienia mięśni.

Jak przygotować się do zabiegu

przed zabiegiem, z obszaru ciała poddanego zabiegowi musisz usunąć wszelkie przedmioty metalowe (obrączki, łańcuszki, zegarki itp.). Nie wolno poddać się temu zabiegowi jeżeli masz wszczepione jakieś implanty metalowe (np. metalowe zespolenia kości). Przed zabiegiem nie powinieneś stosować żadnych kremów ani maści w miejscach, w których będą przymocowane elektrody, gdyż może to spowodować wystąpienie niekorzystnych zjawisk elektrolitycznych doprowadzając do reakcji alergicznych a nawet poparzenia skóry. Jeżeli masz zaburzenia czucia powinieneś o tym uprzedzić osobę wykonującą zabieg przed jego rozpoczęciem.

Wskazania:

  • leczenie nerwobóli,
  • przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych,
  • zespołów bólowych w przebiegu ZSK i choroby dyskowej
  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • utrudniony zrost po złamaniach kości,
  • porażenie wiotkie.

Przeciwwskazania:

  • ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich,
  • wypryski,
  • stany gorączkowe oraz porażenia spastyczne.

Zdjęcie: Ośrodek Magnolia Ustroń

4 014 wizyt(y)

sr-fb-share-8209560 sr-print-4750301sr-pdf-2556554sr-email-8821654