Aktualności

Fitoterapia, czyli sztuka leczenia ziołami – kuracjusz24.pl

ziola-320x240-1506566

Czy tego chcemy czy nie, świat pędzi do przodu, a razem z nim wszelkie dziedziny życia codziennego. Nie jesteśmy w stanie przecenić nowych metod leczenia, pojawiających się co rusz w medycynie. Rozwój technologiczny stał się wyznacznikiem naszych czasów. Jednak, czy właśnie taki stan rzeczy nie nakazuje nam spojrzeć wstecz, by z przeszłości wydobyć to, co pomogło by ulepszyć teraźniejszość?

W nowoczesnych metodach leczenia coraz częściej powraca się do ziołolecznictwa, fachowo określanego jako fitoterapia. Dziedzina ta stanowi  dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców, uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Pojęcie to jest również używane dla określenia gałęzi medycyny alternatywnej, zajmującej się leczeniem preparatami roślinnymi. Jedną z podstawowych aktywności fitoterapii jest poznanie właściwości roślin leczniczych, m.in.: określenia sposobów działania mechanizmów leczniczych na organizmy żywe, metabolizmu zawartych w nich substancji czynnych, dawkowania sporządzonych z nich preparatów, oraz możliwych efektów niepożądanych. W procesie leczenia wykorzystywane są cale rośliny  (zioła), ich fragmenty (liście, korzenie, kwiaty itp.) lub izolowane substancje  biologicznie czynne (flawonoidy, alkaloidy, kardenolidy). Wartościowym staje się fakt, iż leki ziołowe, bądź preparaty z ziół mogą w skuteczny i sposób wesprzeć i uzupełnić leczenie środkami farmakologicznymi. Coraz częściej zaś pacjenci sięgają po wsparcie na bazie ziół, aniżeli farmaceutyki apteczne. Taka możliwość, w szerszym spektrum pojawia się w przypadku chorób przewlekłych. Tak też leki chemiczne produkowane są w przeważającej części z zamierzeniem, by czym prędzej złagodzić skutki choroby, nie przyczyny. Co łączy się z współwystępowaniem tzw. skutków ubocznych. Zapewne nie trzeba zanadto rozpisywać się na ten temat. Każdy z Państwa mógłby zapewne podzielić się doświadczeniem dotyczącym podjętej tematyki. Gdy zaś chodzi o  zioła, to działają one na wielu poziomach, docierając do przyczyn chorób, również na te, które znajdują się poza organizmem.

Fitoterapia, czyli sztuka leczenia ziołami…

A oto gatunki popularnych ziół. W jaki sposób wymienione rośliny wpływają na dolegliwości. W jaki sposób leczą? Spektrum działania zdrowotnego ziół jest rozległe i jednocześnie kompleksowe, obejmujące różne sfery funkcjonowania. I tak na przykład bez czarny działa moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Borówka czernica, czyli mówiąc inaczej czarna jagoda natomiast posiada właściwości rozluźniające przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowe. Owoce działają, antyseptycznie, przeciwgorączkowo, dawniej używane również jako środek antyrobaczycowy. Kolejnym ważnym surowcem zielarskim jest brzoza. Jej liście mają działanie moczopędne, przeciwreumatyczne i napotne. Poprawiają przemianę materii i działają odtruwająco na układ krwionośny. Podobnież głóg dwu-szyjkowy wspomaga: naczynia wieńcowe serca i  działa uspokajająco. W postaci naparu lub nalewki spirytusowej stosuje się przy nadciśnieniu, przy nerwicach, bezsenności, dolegliwościach wieku starczego oraz w leczeniu po zawale mięśnia sercowego.

Kolejną znaną rośliną zasilającą grupę ziół jest jałowiec pospolity. Medycyna naturalna zaleca stosowanie jałowca w takich chorobach, jak artretyzm, cukrzyca i nadczynność tarczycy.

Z kolei kasztanowiec zwyczajny działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczająco, przeciwkrwotocznie, uszczelnia naczynia krwionośne. Podobnie jak krwawnik pospolity, który przejawia właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Dziś ziele krwawnika stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Rozbudowane działanie posiada także  napar z kwiatów lipy, który napotnie  i przeciwgorączkowo, moczopędnie, sokopędnie, uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Łagodzi kaszel.

Mniszek lekarski, którego kwiat działa moczopędnie i jednocześnie pomaga w schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej oraz przy wszystkich problemach wątrobowych; pomaga przy kłopotach trawiennych. Ponadto podnosi odporność organizmu,. Obniża poziom cholesterolu, wspiera leczenie miażdżycy, początków cukrzycy, otyłości, reumatyzmu i gośćca. Zalecany jest również przy chorobach skóry. Podnosi sprawność seksualną kobiet i mężczyzn. Istotny komponent leczniczy z zakresu ziołolecznictwa stanowi podbiał pospolity jako surowiec śluzowy o pewnej zawartości garbników liść podbiału ma zastosowanie głównie w stanach zapalnych i nieżytach dróg oddechowych, jamy ustnej i krtani.

Ogromne zastosowanie posiada nasza zwyczajna pokrzywa. W tekście zaznaczone zostaną najważniejsze obszary jej  działania. Tak więc pokrzywa jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu drugiego. Stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii (za sprawą bogactwa witamin i pierwiastków śladowych), pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego i zwiększa ilość krwinek czerwonych, poprawia perystaltykę jelit i wiele innych

Z pewnością Ważna dla naszego zdrowia jest dzika róża zalecana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający (bogate źródło witaminy C).

Nie wolno nam również zapominać o często używanym w kuchni kminku. Olejek wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie jelit, przewodów żółciowych, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, działa wiatropędnie i zapobiega wzdęciom. Równie ważnym środkiem wspomagającym procesy leczenia jest kozłek lekarski, którego kłącze i korzeń stosowane są w ziołolecznictwie w leczeniu zaburzeń neurowegetatywnych, jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Wreszcie popularna mięta, której liście zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit. Stosowane są jako środek wiatropędny, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Mają także właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające. Natomiast zioła naparstnicy wełnistej zwiększają kurczliwość mięśnia sercowego poprawiając pracę serca jako pompy. Pod ich wpływem serce pracuje wolniej, ale wydajniej.

W naszych rozważaniach dotyczących zdrowotnego wspomagania roślin zielarskich nie możemy zapomnieć o majeranku Udowodniono naukowo właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwskurczowe, napotne, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, wzmagające trawienie, moczopędne. Pośród licznych i pożytecznych gatunków ziół, należy wskazać również ten, zwany prawoślazem lekarskim, używanym przede wszystkim do wyrobu preparatów przeciwkaszlowych jako środki powlekające, łagodzące, osłaniające. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Jednym z najbardziej znanych i używanych surowców zielarskich jest rumianek pospolity. Najczęściej jest spożywany doustnie jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy układu pokarmowego. Używany zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym skóry. Stosowany wewnętrznie w nieżycie jelit i żołądka, zewnętrznie na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne I i II stopnia. Analogicznie wspomnieć należy o tymianku właściwym, który działa bakterio- i grzybobójczo oraz wykrztuśne. Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła, a także do poprawiania apetytu.

Wreszcie ostatnia z opisywanych dziś roślin – szałwia lekarska. Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, a napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry. Ponadto działa kojąco na depresję, zmęczenie, wyczerpania. Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków.

1 092 wizyt(y)

sr-fb-share-6284099 sr-print-7750063sr-pdf-8910364sr-email-2278580