Aktualności

Bóle kręgosłupa a aktywność fizyczna – Columna Medica Łask

bole-a-aktywnosc-6735640

Bóle kręgosłupa a aktywność fizyczna

,,RUCH JEST W STANIE ZASTĄPIĆ KAŻDY LEK,
 ALE WSZYSTKIE LEKI RAZEM WZIĘTE
 NIE ZASTĄPIĄ RUCHU ’’
Dr. Wojciech Oczko

Bóle kręgosłupa a aktywność fizyczna

Współcześnie coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z bólem pleców. Choroby kręgosłupa zalicza się do chorób cywilizacyjnych stanowiących poważny problem społeczny. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jest przyjmowanie niewłaściwej pozycji podczas snu, pracy, siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna. Według różnych źródeł szacuje się, że około 80% populacji przechodzi przynajmniej jeden epizod bólu kręgosłupa lędźwiowego, a u około 10% występują dolegliwości przewlekłe.

Po typowym przeziębieniu i grypie, ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego jest najczęstszą przyczyną opuszczania dni pracy przez ludzi przed 45 rokiem życia – AAOS (American Academy of Orthopeadic Surgeons)

Szeroko rozumiana profilaktyka powinna obejmować działania mające na celu zapobieganie powstawaniu i nawrotom dolegliwości związanych z kręgosłupem. Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie bądź zmniejszenie bólu pleców. Przede wszystkim należy pamiętać jak ważna jest właściwa postawa podczas siedzenia oraz aktywność fizyczna.

Zapobieganie bólom kręgosłupa:

  • Należy zawsze pamiętać o prawidłowej postawie. Chodź z głową lekko uniesioną, a prostowanie pleców i napinanie mięśni brzucha niech się stanie twoim nawykiem.
  • Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, co godzinę wstań i zrób przerwę na krótką gimnastykę
  • Bardzo ważne jest również umiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nie schylaj się, lecz przykucnij, podnoś się powoli.
  • Postaraj się o wygodne miejsce do spania. Ważne by materac był niezbyt miękki, ale jednocześnie sprężysty. Zrezygnuj z miękkiej, dużej poduszki.
  • Żyj aktywnie, chodź na spacery. Podczas chodzenia pracuje wiele mięśni grzbietu. Ruch wpływa na ich wzmocnienie..
  • Staraj się utrzymywać odpowiednią wagę ciała. Odżywiaj się zdrowo. Jedz chudy nabiał, warzywa, owoce, ryby. Pamiętaj o witaminach.

W profilaktyce bólu pleców warto rozważyć zestawy ćwiczeń oferowane w ramach „szkoły zdrowych pleców”

Podczas zajęć terapeuta dobiera zestaw ćwiczeń likwidujących przykurcze mięśniowe, poprawiających ich elastyczność i wzmacniających mięśnie oraz poprawiających stabilizację tułowia. Gimnastyka nakierowana jest na wykorzenienie błędnych nawyków ruchowych i ukształtowanie prawidłowej postawy. Terapeuta w trakcie zajęć przekazuje wiedzę na temat ergonomii czynności dnia codziennego.

W następnym artykule przedstawimy schemat ćwiczeń do wykonywania w domu.

mgr Monika Zatorska-Berner

1 200 wizyt(y)

sr-fb-share-8714742 sr-print-9026499sr-pdf-2474194sr-email-1969491