Aktualności

Skamieniałe Miasto | Kuracjusz24.pl

Na drodze 977 w Ciężkowicach przy drodze głównej zaparkowałam aby napić się w przydrożnym bufecie. Natknęłam się tam na… Rezerwat przyrody nieożywionej “Skamieniałe Miasto”położony na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, został utworzony w 1974 roku i zajmuje powierzchnię 14,91 ha. Grupy skał, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego, o najrozmaitszych, fantastycznych kształtach sprawiają wrażenie ruin przedwiecznego grodu. Prawdopodobnie w związku z tym powstała legenda, z której pochodzi nazwa rezerwatu. Wg niej, dawno temu, w grodzie księcia Cieszki schroniła się młoda dziewczyna, uciekająca przed prześladowaniami pana z Rożnowa. Książę jednak, w zamian za wieś Kąśną, wydał pannę jej dręczycielowi. W karze za chciwość władcy całe miasto wraz z mieszkańcami skamieniało. Inna wersja legendy mówi z kolei, że miasto skamieniało w karze za rozpustę i pijaństwo jej mieszkańców.

Zwiedzając rezerwat można podziwiać nie tylko formacje skalne, z których większość posiada własne nazwy związane z ich wyglądem (Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna, Warownia Górna, orzeł, Borsuk, Piramidy, Korzeń “Aligator”, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Cyganka, Grzybek, Skałka z Krzyżem), ale i przepiękne panoramy Pogórza Ciężkowickiego. Trasa jest dobrze oznakowana (szlak niebieski) i prowadzi do wąwozu Czarownic a tam Wodospad, którego niestety nie zwiedziłam (za daleko, byłam tylko przejazdem). Zaraz za wejściem (wstęp bezpłatny) są stoliki i ławeczki, pośrodku których jest miejsce na ognisko. Myślę, że można tam fajnie spędzić czas a będąc większą grupą fajnie się zabawić. Wiem też, że bardzo blisko jest dworek I.J. Paderewskiego, którego niestety nie miałam siły zwiedzić. Jednym słowem – bardzo prosta, tania wycieczka dająca rozrywkę połączoną z edukacją.

WIADOMOŚCI ZACZERPNIĘTE Z INFORMACJI ZE SZLAKU:
“Geneza skałek.
Formy skałkowe w Karpatach fliszowych spotyka się rzadko, tylko w obrębie niektórych kompleksów skalnych. Utwory te, to głównie gruboławicowe, gruboziarniste piaskowce i zlepieńce, charakteryzujące się zmienną ilością i nierównomiernym rozmieszczeniem spoiwa. Występujące w “Skamieniałym Mieście” utwory należą do kompleksów piaskowców ciężkowickich. Osadziły się one pierwotnie jako luźny materiał w basenie morskim w okresie trzeciorzędu. Podczas procesów przeobrażania się luźnego materiału zalegającego na dnie basenu morskiego w skałę zwięzłą (proces diagenezy), w miejscach nagromadzenia większej ilości spoiwa cementującego luźny osad utworzyły się strefy osadu bardziej zwięzłego, zalegającego wśród osadów słabiej scementowanych. Następnie ruchy górotwórcze spowodowały wyniesienie, przemieszczenie w formie płaszczowiny i sfałdowanie fliszowych utworów skalnych. W warunkach lądu działające na skały procesy denudacji doprowadziły do wyeksponowania twardszych skał spośród osadów mniej zwięzłych i odpornych. Ostateczne modelowanie powierzchni skałek przypadło na okres polodowcowy i trwa do dziś. Głównymi czynnikami, które kształtowały i nadal kształtują ich powierzchnię są procesy wietrzenia mechanicznego i chemicznego.
Skałki “Skamieniałego Miasta” charakteryzują się nie tylko okazałymi wymiarami i oryginalnymi kształtami ale również interesującymi strukturami sedymentacyjnymi piaskowców oraz mikrorzeźbą: struktury komórkowe (skałki w “Grupie Borsuka”), struktury arkadowe (“Warownia Górna”, skałki w “Grupie Borsuka”), powłoki cementacyjne (“Grzybek”). Na powierzchni skałek można obserwować zachodzące obecnie procesy wietrzenia prowadzącego do powolnego rozpadu skałek.”