Gdynia – PARA KASZUBÓW NA ŁAWCE

Para Kaszubów
GD Star Rating
a WordPress rating system

W Gdyni na Placu Kaszubskim stoi pomnik-rzeźba, ławeczka projektu Adama Dawczaka-Dębickiego „Para Kaszubów na ławce”. Przedstawia ona postacie dwóch pogodnych staruszków-Kaszubów. Para trzyma się za ręce, a mężczyzna palcem wskazuje na budynek. Na swoją kamienicę. Jakub Scheibe, gdy po kilkunastu latach pracy w Ameryce, jako bardzo wtedy majętny człowiek, postanowił wybudować sporą, jak na tamte czasy kamienicę. Projekt w 1928 roku przygotował architekt Wiktor Lorenz. Na prośbę żony Jakuba, Elżbiety na ostatniej kondygnacji budynku (należącego wtedy do jednego z najwyższych w ówczesnej Gdyni) dobudowano narożnik, z którego rozciągał się widok na półwysep Helski. Jakub jako rybak każdego dnia wypływał w morze na połów ryb, a żona jego Elżbieta, każdego dnia wypatrywała męża powracającego z połowów.
Rodzina Scheibego zamieszkuje w tej kamienicy do dziś, choć morza już z niej nie widać.
Rzeźba została odsłonięta 30 września 2006 roku, a podczas odsłonięcia tej ławeczki odbył się pokaz gigantycznych baniek mydlanych. Autor projektu oczarowany bajkową historią kamienicy Jakuba Scheibe postanowił, aby w przyszłości w oknie, z którego Elżbieta Scheibe codziennie wypatrywała swojego męża, umieścić generator baniek mydlanych, skąd ich strumień spływałby łagodnie na Plac Kaszubski i na Ich ławeczkę.

P.S. Tak dzisiaj wygląda ta kamienica. Józef siedząc na swojej ławeczce pokazuje ją swojej żonie Elżbiecie, a co mówi to napewno ich słodka tajemnica.

7 komentarzy

 1. Sabiii Sabiii pisze:

  bardzo fajna ta historia i bez kamieniczek była taka niekompletna. Dziekuje Darek za szybką reakcję na mój post (jednak ktoś czyta to, co piszę hihi)

  Zgłoś naruszenie zasad forum

 2. Jacek Jacek pisze:

  dodam jeszcze, że ta ławeczka z parą Kaszubów była jakiś czas nieobecna. Kilku sprytnych poszukiwaczy metalu sobie ją zawłaszczyło. Ale się znalazła :)
  Lubię to miejsce

  Zgłoś naruszenie zasad forum

 3. Sabiii Sabiii pisze:

  Świetny artykuł. Dodaj jeszcze proszę zdjęcie tej kamienicy.

  Zgłoś naruszenie zasad forum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

71 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

 
-
-